بزرگ‌ترین اشتباهات رایج در دکوراسیون منزل

زمانی که صحبت از طراحی و اجرای چیدمان خانه می‌شود، داشتن چشم‌انداز مشخصی از دکوراسیون مورد نظر می‌تواند کمک زیادی در صرفه جویی زمان و هزینه کند و به عمل رساندن پروژه‌ چیدمان خانه را آسان کند.

اما این چشم انداز یا همان نقشه‌ طراحی شده در ذهن شما و حتی طراحان دکوراسیون، ممکن است دچار اشتباهات کوچک و بزرگی شود، اشتباهاتی که ممکن است بسیار رایج باشند و متوجه آن نباشید.

این اشتباهات هرچند کوچک، می‌توانند نقشه چیدمان را به هم بریزند و باعث بد جلوه کردن دکوراسیون خانه‌ شوند، به همین دلیل دانستن آن‌ها اهمیت زیادی خواهد داشت.

اشتباهات رایج در چیدمان منزل

برای اینکه بتوانید دکوراسیون بی‌نقصی داشته باشید، بعد از شناختن اشتباهات رایج در دکوراسیون، لازم است تا راه درست انجام دادن آن‌ها را یاد بگیرید.

این اشتباهات ممکن است به راحتی قابل شناسایی نباشند و متوجه آن‌ها نشوید اما ما به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید به راحتی آن‌ها را شناسایی کنید.

در این مقاله با ما همراه شوید تا با اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی و راه حل‌های آن‌ها آشنا شوید.

 

1) نداشتن نقشه‌ مشخص

فرض کنید که به تنهایی و برای اولین بار در حال رفتن به مکانی جدید هستید، هرچند که از مقصد خودتان مطمئنید، اما مسیر برای شما ناآشنا است و نمی‌توانید بدون داشتن راهنما به موقع به مقصد برسید وممکن است در طول مسیر با اشتباهات زیادی روبرو شوید، اما استفاده از یک نقشه می‌تواند به شما کمک کند تا با اطمینان خاطر به مقصد برسید.

این موضوع درست مثل انجام چیدمان منزلتان است، شما بدون داشتن نقشه‌ طراحی شده، نمی‌توانید به راحتی به هدفتان برسید و دچار اشتباهات زیادی خواهید شد.

پس قبل از شروع خرید لوازم، رنگ آمیزی خانه و… از داشتن نقشه‌ طراحی چیدمانتان اطمینان حاصل کنید.

این نقشه باید شامل تمام لوازمی که برای پروژه طراحی‌تان نیاز دارید، بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید و هدف نهایی از استایل مورد نظرتان برای دکوراسیون منزل باشد.

2)در نظر نداشتن بودجه‌

اگر شما قبل از نهایی کردن طراحی مورد نظرتان، بودجه و هزینه‌ای که نیاز دارید را در نظر نگرفته باشید، در تهیه لوازم مورد نیاز و نهایی کردن نقشه‌ دکوراسیون با مشکل مواجه خواهی شد.

به طوری که در نیمه‌ مسیر متوجه می‌شوید هزینه‌ لازم برای تهیه‌ یکسری از اقلام را ندارید و در نتیجه، پروژه شما با شکست مواجه می‌شود.

پس، برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید و بتوانید پروژه خود را با موفقیت به اتمام برسانید، قبل از انتخاب و تهیه لوازم مورد نیاز، یک‌ هزینه‌ مشخص در نظر گرفته و طبق آن عمل کنید.

3)در نظر نگرفتن نقطه‌ مرکزی در طراحی منزل

یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی چیدمان منزل، در نظر گرفتن نقطه‌ مرکز توجه می‌باشد، این نقطه می‌تواند اتاق پذیرایی خانه‌تان باشد که میز ناهارخوری در آن قرار می‌گیرد.

همچنین می‌توان از شومینه یا بزرگ‌ترین پنجره‌ خانه، به عنوان نقطه‌ مرکزی در نظر گرفته و با دیزاین آن، توجه افراد را به آن نقطه جلب کنید.

در صورتی که نقطه‌ مرکزی را در چیدمانتان در نظر نگیرید، بزرگ‌ترین وسیله‌ خانه‌تان مثل مبلمان یا یک میز، به مرکز توجه تبدیل می‌شود.

یکی دیگر از نقاط مرکزی مناسب، می‌تواند یک اثر‌هنری‌ بزرگ مثل نقاشی و یا مجسمه‌ای باشد که استایل خاص خانه‌تان را به نمایش بگذارد.

 

4)ست کردن تمام لوازم خانه با یکدیگر

ست کردن تمام لوازم خانه با یکدیگر

چیدمان خانه‌ شما باید منحصر به‌ فرد به نظر برسد و به همین دلیل، هنگام انتخاب لوازم لازم است وسواس به خرج دهید و هر یک را با احتیاط و با توجه به استایل شخصی خودتان انتخاب کنید.

سعی نکنید تمام لوازم را چه از نظر استایل و چه از نظر‌ طرح و رنگ با یکدیگر ست کنید، این کار باعث می‌شود تا چیدمان خانه یکدست وخسته کننده به نظر برسد.

چیدمان خانه‌ شما باید انعکاسی از شخصیت شما باشد و نه مجموعه‌ای از لوازمی که بی‌هدف با هم ست شده باشند.

 

5)نگه داشتن لوازم دکوری قدیمی و بدون استفاده

دکوری قدیمی و بدون استفاده

داشتن یک یا چند وسیله هنری یا تزیینی قدیمی به عنوان دکور و یا حتی یادگاری از دیگران، می‌تواند در داشتن استایلی وینتیج به شما کمک کند، اما توجه داشته باشید که تعداد بالای این لوازم باعث می‌شود استایل چیدمان منزل قدیمی به نظر بیاید، به خصوص اگر این لوازم با بقیه لوازم خانه شما در هارمونی نباشد و استایل چیدمان خانه را بهم بریزد.

 

6)انتخاب فرش نامناسب

انتخاب فرش نامناسب

شاید از نظر بعضی افراد، استفاده از فرش الزامی نداشته باشد، اما این را بدانید که فرش‌ها می‌توانند المان بسیار مهم و موثر در چیدمان خانه با هر استایلی باشند اما توجه داشته باشید که انتخاب فرش اشتباه می‌تواند چیدمان خانه‌ را بهم بریزد.

این اشتباه ممکن است در سایز، استایل، رنگ و طرح فرش پیش بیاید.

یکی از اشتباهاتی که طراحان داخلی در چیدمان خانه‌ها متوجه آن می‌شوند، وجود فرش‌هایی است که بسیار کوچک‌تر از فضای خانه هستند.

برای اینکه سایزاستاندارد فرش‌ها برای هر اتاق را بدانید، می‌توانید از راهنمایی زیر استفاده کنید.

فرش انتخابی سالن خانه باید بزرگ باشد و حداقل بتواند زیر پایه‌های جلویی مبل و صندلی‌ها را پوشش دهد، اما اگر بتواند زیر کل مبلمان سالن را پوشش دهد بهتر است.

فرشی که برای سالن پذیرایی انتخاب می‌کنید و قرار است در زیر میزناهارخوری قرار بگیرد، باید در ابعادی باشد که نه تنها میز و تمام صندلی‌ها را پوشش دهد، بلکه فضایی که صندلی‌ها در حرکت به اطراف اشغال می‌کنند را نیز پرکند.

فرش انتخابی برای اتاق خواب‌ها باید در ابعادی باشد که بتواند حداقل 60 سانتی متر از اطراف تخت را پوشش دهد.

 

7)نورپردازی اشتباه

یکی از اشتباهات بسیار رایج در چیدمان اکثر خانه‌ها، استفاده از یک منبع نور برای نورپردازی خانه است.

بهتر است این نکته‌ بسیار مهم را بدانید که لامپ‌ها تنها وظیفه روشن کردن خانه را برعهده ندارند و شما می‌توانید با استفاده‌ درست از آن‌ها، به چیدمان خانه جلوه‌ ویژه‌ای بدهید.

اما توجه داشته باشید که در نورپردازی منزل‌تان باید به نکاتی مثل میزان نور لازم هر فضا، جایگاه  قرارگیری هر منبع نور مثل آباژور و یا لوسترها و البته رنگ نور آن‌ها، توجه داشته باشید.

برای اینکه نورپردازی چیدمان خانه به بهترین شکل انجام شود می‌توانید در هر فضا از چند منبع نور متفاوت مثل چراغ‌های دیواری، لوستر و آباژور با شدت نورهای مختلف استفاده کنید، به طوری که فضای اتاق‌ها نه خیلی روشن و نه خیلی کم نور باشد.

 

8)استفاده نادرست از پرده‌ها

استفاده نادرست از پرده‌ها

از دیگر اشتباهاتی که باعث بد جلوه دادن چیدمان خانه‌ می‌شود، استفاده نادرست از پرده‌ها است. اگر پرده‌ مناسبی را برای پنجره‌های هر اتاق انتخاب کردید، در حال حاضر یک قدم جلو هستید، اما جایگاه مناسب آویزان کردن آن‌ها کجاست؟ اشتباهی که ممکن است خیلی از افراد مرتکب آن شوند، نصب پرده‌ها کمی بالاتر از پنجره و یا حتی روی خط شروع پنجره‌ها است که باعث می‌شود پنجره‌ها کوچک‌تر به نظر بیایند.

جایگاه درست نصب پرده‌ها بالاتر از پنجره و پایین سقف است. این کار باعث می‌شود پنجره‌ها بلند‌تر از اندازه‌ای که هستند به نظر بیایند و جلوه‌ بهتری به دکوراسیون شما می‌دهد.

 

9)قرار دادن تمامی لوازم خانه جلوی دیوار

قرار دادن تمامی لوازم خانه جلوی دیوار

یکی از رایج‌ترین اشتباهات ممکن در چیدمان خانه‌ها، قرار دادن تمام لوازم نزدیک به دیوار است، مثل چسباندن مبلمان به دیوار طوری که هیچ فضایی بین دیوار و مبل‌ها وجود نداشته باشد. این کار معمولا باعث می‌شود که فضاهای اضافی و بزرگ و بدون استفاده در خانه به وجود بیاید البته استثناهایی مثل قرار دادن کتابخانه نردیک به دیوار هم وجود دارند.

می‌توانید قبل از خرید میز ناهارخوری، مبلمان خود را در مقابل نقطه‌ مرکزی چیدمان میز ناهارخوری قرار دهید.

 

10)انتخاب لوازم خانه در ابعاد نادرست

در نظر گرفتن اندازه و ابعاد خانه و لوازم آن، یکی از قسمت‌های دشوار طراحی دکوراسیون به حساب می‌آید و به همین خاطر اکثر افراد در آن دچار اشتباه می‌شوند.

بسیاری از افراد معتقد هستند که اگر فضای خانه بزرگ است، لوازم آن هم باید بزرگ باشد و برعکس، اگر فضای خانه کوچک است، لوازم آن نیز باید کوچک باشد که این موضوع تا حدی درست است اما نباید این انتخاب در تمامی لوازم خانه تکرار شود.

سایز لوازم خانه چه با فضایی کوچک و چه با فضایی بزرگ، باید ترکیبی از سایز‌های مختلف باشد تا بالانس چیدمان حفظ شود.

 

11)داشتن لوازم خانگی بیش از حد

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که لوازم زیادی را در چیدمان به کار برده‌اید‌، باید بگوییم دچار اشتباه در چیدمان خانه شده‌اید.

شلوغ بودن فضای خانه و وجود لوازم زیاد در فضای آن، به طوری که رفت و آمد و حرکت در فضای خانه را دشوار کند، یکی از اشتباهاتی است که احتمالا در وهله‌ اول به چشمتان نخواهد آمد اما این شلوغی حس منفی‌اش را به افراد خانه و مهمان‌ها منتقل می‌کند، پس نباید به راحتی از آن چشم پوشی کرد.

 

12)رنگ کردن دیوارها قبل از خرید لوازم خانه

رنگ کردن دیوار قبل از خرید لوازم

شاید رنگ کردن دیوارها قبل از چیدن لوازم به نظر راحت‌ بیاید ولی این کار باعث می‌شود که در نهایت، رنگ دیوارها با لوازم همخوانی نداشته باشد.

راه مطمئن‌تر این است که قبل از هر چیزی لوازم بزرگی مثل مبلمان و فرش‌ها را که بیشترین تاثیر درانتخاب رنگ دیوارها را خواهند داشت انتخاب کنید.

 

13)در دید بودن سیم‌ لوازم برقی

هیچ چیز به اندازه‌ در چشم بودن تعداد زیادی سیم لوازم برقی نمی‌تواند به خانه‌تان جلوه‌ بدی بدهد.

هرچند که وجود سیم لوازم برقی غیرقابل اجتناب است، اما شما می‌توانید آن‌ها را طوری جایگذاری کنید که پشت لوازم پنهان شوند.

 

14)دیوارهای خالی

دیوار خالی

اگر فکر می‌کنید رنگ کردن دیوارها و چیدن لوازم خانه تمام کاری است که برای چیدمانتان باید انجام دهید بهتراست بگوییم که دارید اشتباه می‌کنید.

استفاده از قطعات هنری، قاب عکس و لوازم دکوری می‌تواند به چیدمان خانه‌ شخصیت و جلوه ببخشد.

اگر دیوار اتاق‌ها خالی بماند، فضای خانه‌ سرد و بی‌روح به نظر خواهد آمد.

 

15)انتخاب رنگ دیوار و لوازم

انتخاب رنگ دیوار و لوازم

اخیرا استفاده از رنگ‌های خنثی در همه لوازم خانه  طرفداران زیادی پیدا کرده است، البته که استفاده از رنگ‌های خنثی هیچ ایرادی ندارد اما زیاده روی در آن می‌تواند خانه‌ را خسته کننده و یکنواخت نشان دهد.

پس بهتر است از رنگ‌های بیشتری در دکوراسیون خانه‌ استفاده کنید.

 

16)انتخاب جای تلویزیون

میز تلویزیون

 

در انتخاب جای تلویزیون باید علاوه بر جلوه‌ مناسب میز تلویزیون، به کاربردی بودن جای آن نیز توجه داشته باشید.

مخصوصا اگر قصد دارید تلویزیون خود را روی دیوار نصب کنید، توجه کنید که بیش از حد بالا یا پایین نباشد و به راحتی قابل استفاده باشد.

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم شما را با اشتباهات کوچک اما مهمی آشنا کنیم که بسیاری از افراد در چیدمان منزل مرتکب می‌شوند. چیدمان و  دکوراسیون خانه، هنری است که بخش اعظمی از آن به درک زیبایی و خلاقیت نیاز دارد و بخش دیگر آن شامل انتخاب، خرید یا ساخت وسایل و لوازمی است که باید توسط یک تولید کننده خوش ذوق و حرفه‌ای تولید شده باشد. مبلمان نامیرا یکی از آن تولیدکننده‌ها و فروشگاه‌هایی است که دغدغه زیبایی، مرغوبیت و کیفیت را در خرید وسایل ولوازم خانه حل کرده است.