چگونه مبلمان را با فرش و پرده ست کنیم؟

مبلمان و فرش از آیتم‌های نسبتا گرانقیمت در دکوراسیون منزل هستند. این مساله دقت زیادی را در انتخاب ست مبل و فرش می‌طلبد. این آیتم‌ها همانند گلدان یا یک میز کوچک قیمت پایینی ندارند که اگر پس از مدت زمانی، تکراری و دمده شدند، به راحتی بتوان آن‌ها را عوض کرد. اگر اطلاعات کافی در انتخاب و هماهنگ‌سازی ست فرش با مبلمان داشته باشید، این انتخاب اصولی و تاثیرگذار سنگ‌بنای زیبایی و شیکی خانه شما خواهد بود. در بازی سلیقه و رنگ دکوراسیون داخلی، بقیه آیتم‌ها نقش مکمل را ایفا خواهند کرد. در این مطلب نامیرا، درصدد هستیم راهنمای اصولی و تکنیک‌های ست کردن مبلمان با فرش و پرده را ارائه کنیم. پس اگر دغدغه شما حول این سوال می‌چرخد:” رنگ مبل با چی ست می‌شه؟” با ما همراه باشید.

اهمیت هماهنگی رنگ مبل و فرش و پرده

 

اهمیت هماهنگی رنگ مبل و فرش و پرده

همیشه انتخاب اجزا و رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی منزل، امری زمانبر و دشوار است. دامنه انتخاب پیش رو برای اجزایی نظیر مبل، فرش و پرده بسیار گسترده است. به علاوه، عوامل دیگری نظیر

  • سبک و سلیقه
  • رنگ دیوارها
  • کفپوش و … در این انتخاب تاثیرگذار هستند.

غیر از این عوامل، هدف صاحب خانه نیز در هماهنگی رنگ و چیدمان اسباب و اثاثیه‌ نقش دارد. اگر شما درصدد تداعی آرامش نسبی در محیط خانوادگی خود هستید، بهتر است در انتخاب ست فرش و پرده به سراغ رنگ‌های مکمل بروید. در این شرایط رنگ مبلمان به عنوان رنگ اصلی در نظر گرفته می‌شود. سپس رنگ فرش و پرده در خانواده همان رنگ انتخاب می‌شوند. این مساله ضمن ایجاد هارمونی و زیبایی، حس نظم و ترتیب را نیز به اعضای خانواده و مهمانان القا می‌کند. اما همیشه نیز این همگونی پاسخ تنوع سلیقه افراد نیست. جوانان زیادی یافت می‌شوند که جسور و خلاق بوده و پا را از مرزها فرا می‌گذارند. آن‌ها با انتخاب‌های جسورانه خود، رنگ و بوی مدرن به خانه خود می‌بخشند. البته این انتخاب‌‌های نوآورانه ست مبل و فرش و پرده  نیز در دکوراسیون داخلی اصولی دارند تا از تداعی بی نظمی و پراکندگی رنگ‌ها و در نهایت نتیجه نازیبای نهایی اجتناب شوند.هماهنگی و ست فرش مناسب مبل و پرده، فضای خانه را شیک و صمیمی کرده و حس زیباشناسی صاحبخانه را عیان می‌کند. با توجه به همه این مسائل به ضرورت ست فرش با مبلمان پی برده و سعی در زیباتر کردن خانه‌هایمان داریم.

اصول ست کردن رنگ مبل با فرش و پرده

یکی از سوالات  تمام افرادی که به زیبایی دکوراسیون خانه خود اهمیت می‌دهند، این است: “اول فرش بخریم یا مبل”. پاسخ‌های متناقضی به این سوال وجود دارد؛ بعضی از طراحان دکوراسیون داخلی بر این باور هستند که می‌توان رنگ مبل و پرده را با فرش خریداری شده ست کرد و حتی رنگ کوسن‌های  مبلمان را نیز با آن هماهنگ نمود. آن‌ها فرش را کانون چیدمان اتاق و منزل تلقی می‌کنند.در این شرایط انتخاب فرش چندرنگ، ایده خوبی است؛ زیرا تنوع رنگ استفاده شده در این نوع فرش، دست شما را در انتخاب رنگ بقیه المان‌های دکوراسیون نظیر مبلمان و … باز می‌گذارد.

بعضی معتقدند که بهتر است ابتدا مبل خریداری شود و سپس فرش و پرده متناسب با آن انتخاب شود. دلیلشان هم این است که پیدا کردن فرش ست با مبل آسان‌تر از پیدا کردن مبل ست با فرش است. به هر حال، طراحان دکوراسیون داخلی نامیرا بر این باورند که تنوع مبلمان این گروه صنعتی و فرش‌های موجود در بازار به شما کمک زیادی در انتخاب‌هایتان خواهند کرد. پس وقت و انرژی زیادی صرف این دغدغه نکنید، بلکه آن‌ها را صرف هرچه چشم نوازتر کردن  رنگ ست مبل و فرش با توجه به نکات زیر نمایید:

رنگ مبل و فرش را یکی در نظر بگیرید

در ست فرش و مبلمان، آگاهی از اصول رنگ شناسی و قوانین ترکیب رنگ به شما  کمک زیادی خواهد کرد. اولین ایده‌ای که به نظر می‌رسد، حفظ هارمونی رنگی محیط منزل با یکی در نظرگرفتن رنگ مبلمان و فرش  یا به اصطلاح الگوی کروماتیک است. این امر ظاهر ساده و مینیمالیستی و نظم موجود را در نظر افراد تداعی می‌کند. از آنجایی که بیشتر خانواده‌های ایرانی بیشتر سراغ رنگ‌های کرمی و بژ می‌روند، در این شرایط مبلمان خود خود را کمی تیره تر یا روشن‌تر در نظر بگیرید که چندان هم محیط یکنواخت و بی‌روح به نظر نرسد. رنگ کرم یادآور آرامش و انعطاف‌پذیری، رنگ ایده‌آل و مناسب خانه‌های کوچک امروزی است؛ زیرا به فضا عمق و وسعت می‌بخشد.  استفاده از سایر عناصر دکوراسیون همانند گلدان و آباژور‌های با رنگ‌های متفاوت، زیبایی بازی رنگ‌ها را مهمان خانه شما می‌کنند.

دو رنگ مختلف برای ست فرش با مبلمان انتخاب کنید

 

دو رنگ مختلف برای ست فرش با مبلمان انتخاب کنید

گاهی می‌توان با انتخاب دو رنگ که تضاد یا همخوانی خوبی با هم دارند، چیدمان منزل را رنگ تازه بخشید. طبیعت بخشنده، ترکیب رنگ‌های دلربایی را به بشر هدیه کرده است. با الگو گرفتن از ترکیب رنگ‌ها در ست فرش با مبلمان می‌توان گرما و انرژی محیط را دوچندان نمود.

اگر مبلمان و کفپوش منزلتان تیره است، انتخاب رنگ فرش روشن می‌تواند گزینه خوبی باشد یا برعکس، این تضاد رنگی دقیق،  زیبایی خاصی را به ارمغان می‌آورد و مبلمان، نگین دکوراسیون خانه‌تان خواهد درخشید. در این مواقع چند کوسن همرنگ فرش یا دارای طرح مشابه با فرش، نیز گویای توجه شما به همه جزییات خواهد بود. حتی این پیشنهاد هماهنگی جذاب کوسن و فرش مناسب زمانی است که فکر می‌کنید مبلمان و فرشتان چندان تناسبی با هم ندارند و بودجه زیادی هم در دسترس ندارید. با انتخاب گزینه خرید چند کوسن متناسب با فرش، ابتکار عمل را در دست گرفته و از شر هزینه‌های سنگین خلاص شوید.

در ست کردن مبل و فرش طرح‌ها را با هم هماهنگ کنید

راهکار دیگر تناسب مبل و فرش، استفاده از طرح‌های همگون و متناسب برای مبلمان و فرش است. در چنین مواردی دیگر تمرکز از رنگ به سمت طرح می‌رود. فرش مناسب مبل در این راهکار، فرش ایرانی است که با طرح‌‌ها و رنگ‌های خود بهشت را به خانه شما می‌آورد. در این شرایط، انتخاب مبل دارای طرحی الگو گرفته از یکی از هزاران طرح فرش فرش یا متناسب با آن، شما را بر تخت‌های بسیار زیبای این بهشت جای خواهد داد.

رنگ بدنه مبل را با فرش ست کنید

ست فرش با مبلمان

 

نگاه ریزبین یک طراح خوش سلیقه دکوراسیون منزل از رنگ پارچه مبل نیز فراتر می‌رود. گاهی می‌توانید رنگ بدنه مبل یا کناره‌های آن نظیر پایه‌ها و دسته‌ها را به عنوان مرکز هماهنگی ست مبل و فرش در نظر بگیرید. این مساله نوعی تناسب غیرمستقیم را به همراه دارد. چشم بیننده دنبال معمای این زیبایی چرخیده و با توجه بیشتر، روح خلاقیت و جزنگری شما را درک و تحسین خواهد کرد.

و در نهایت باید بیفزاییم که انتخاب رنگ پرده در تناسب با ست مبلمان و فرش، تاثیرگذار است. هرگز تاثیر آن را در جلوه و زیبایی دکوراسیون منزلتان فراموش نکنید. بهتر است در انتخاب الگوی رنگ مبل با فرش به پرده‌ها نیز دقت نمایید. زیرا فرش و پرده نزدیک‌ترین عناصر به مبلمان بوده و نقش مکمل دارند. نادیده گرفتن هریک از آن‌ها، زیبایی تناسب یا تضاد رنگ مدنظر شما را ناقص خواهد کرد!

اصول ست کردن سبک مبل با فرش و پرده

تناسب سبک عناصر دکوراسیون داخلی از جمله ست مبلمان و فرش و پرده از اهمیت بالایی در زیبایی و یکپارچگی منزل برخوردار است. هر تناسب یا حتی نوآوری نیز اصول خودش را دارد. نمی‌توان انتظار داشت که برای سبک پر طمطراق و شیک مبلمان کلاسیک، از فرش‌های دارای طرح‌‌های هندسی ساده یا برعکس استفاده کرد. زیرا این انتخاب‌ها نه تنها هنجارشکنی جذابی تلقی نمی‌شوند؛ بلکه گویای بدسلیقگی در چیدمان منزل و عدم توجه به اصول و قوانین است.

مبلمان استیل و سلطنتی با فرش‌های ایرانی ست بسیار خوبی می‌سازند؛ البته اگر فرش منزلتان پر نقش و نگار است، مبلمان تک رنگ یا دارای پارچه ساده‌تر  و کم‌نقش تر نیز می‌تواند زیبا باشد. مبل‌های راحتی و کاناپه‌ها و فرش‌ها و پرده‌های ساده برای سبک مدرن، انتخابی عالی هستند.

از آنجا که پرده می‌تواند جلوهو شکوه مبلمان شما را چندین برابر کند، رنگ، جنس و والان آن را با توجه به رنگ و سبک مبلمان خود انتخاب کنید. اگر مبلمان سلطنتی است، با پرده و والان مجلل، محیط خانه را بیارایید: بهتر است پارچه پرده شیک و والان از پارچه مبل‌ها یا در همگونی با آن انتخاب شود. پرده و والان ساده نیز برای زیبایی هرچه بیشتر بخشیدن به سبک و مبلمان مدرن مطلوب هستند.

بهترین مبل برای ست کردن با فرش‌های طرح‌دار

 

آموزش ست کردن مبلمان با فرش و پرده1

همان‌طور که گفتیم، گاهی طرح‌ها نیز در ست مبل و فرش در رقابت با رنگ پیشی می‌گیرند. در این مواقع طرح، عنصر مهم در هماهنگی و ست مبلمان و فرش خواهد بود؛ مخصوصا در بازار فرش‌های ایرانی که طرح و نقشه‌های بسیار متنوع و هزاررنگشان بهت همگان را برمی‌انگیزد. فرش‌های دارای مینیاتور، بته جقه ها و مینیاتورهای ایرانی، فرش مناسب مبل هر خانه‌ای هستند. در این موارد بهتر است، پارچه مبل ساده‌تر یا با نقش و نگاری اندک و دارای تک رنگ یا حداکثر دورنگ مکمل باشد؛ ولی کوسن‌ها را با ته نقشه‌ای از فرش تهیه نمایید. به عنوان مثال، مبلمان کرمی، طوسی و سبز، بهترین انتخاب مبلمان برای فرش پرطرح لاکی، سورمه‌ای است.

در زمانی که فرش را طرحدار انتخاب نمایید، بهتر است پرده بلند، تا کف و ساده باشد. در این صورت خانه و ارتفاع خانه بلندتر و در نتیجه خانه بزرگتر دیده خواهد شد. پرده نیز بهتر است یک حرید سقید و ساده و والان آن نیز یک کتان یا ساتن همرنگ رنگ اصلی فرش باشد تا کمی از نیروی رنگ غالب فرش در محیط حل شود.
در این مقاله درصدد برآمدیم که اصول و نکاتی برای ست مبل و فرش و پرده، سه عنصر کلیدی دکوراسیون داخلی خانه‌ها ارائه کنیم. سه عنصر یادشده بار اصلی زیبایی و توجه شیکی و آراستگی خانه را به دوش می‌کشند. پس باید با هماهنگی و انتخاب ست مبل و فرش و پرده، اعضای خانه ومهمانان را به بزم زیبایی رنگ‌ها دعوت کرد.

خوشبختانه در ایران، تنوع فرش و پارچه‌های پرده و انواع و اقسام مبلمان به کمک شما و همه افراد خوشسلیقه‌ای آمده‌اند که به تناسب، رنگ و جلوه خانه خود اهمیت می‌دهند. گروه مبلمان نامیرا نیز با ارائه انواع مبلمان اعم از مبل کلاسیک، سلطنتی، راحتی و مبل چسترفیلد درصدد است کیفیت و زیبایی را همراه همیشگی خانه‌های شما سازد. پس اگر هنوز در ضلع اصلی مثلث زیبایی خانه‌تان به دنبال بهترین گزینه هستید، تردید کافی است! کافی است سری به کاتالوگ اینترنتی مبلمان نامیرا بزنید. مطمئنا  مولفه‌های

  • تنوع طرح‌ها و رنگ‌‌ها
  • کیفیت مرغوب‌ترین چوب راش
  • امکان سفارش اینترنتی
  • ارسال رایگان
  • ضمانت‌نامه مادام العمر مبلمان نامیرا، این هنر استادکاران ایرانی، راهکار انتخاب بهترین مبل متناسب با دکوراسیون داخلی خانه پر آرامش شما خواهد بود.