تفاوت مبل استیل و کلاسیک چیست؟

اگر شما هم قصد انتخاب مبلمان شیک و خاص برای منزلتان دارید اما تفاوت مبل استیل و سلطنتی را نمی‌دانید یا مطمئن نیستید که  کدام یک از این مبل‌ها مناسب شماست، در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با آن‌ها آشنا شوید و بهتر بتوانید در انتخاب آنها تصمیم گیری کنید.

مبل استیل یا همان سلطنتی، از نظر ظاهری شباهت‌های زیادی با مبلمان کلاسیک دارد اما اگر کمی دقیق‌تر نگاه کنید و آن‌ها را بشناسید، متوجه تفاوت‌های بین این دو مدل مبل خواهید شد.

مبل استیل چیست؟

مبل استیل یعنی چه

این مبل که در ایران با نام مبل سلطنتی هم شناخته می‌شود، در دسته مبلمان خاص و مجلل قرار می‌گیرد و به عنوان مبلمان راحتی نمی‌شود از آن‌ها استفاده کرد، هدف اصلی آن‌ها استفاده برای مراسم‌ها یا مهمانی‌های خاص می‌باشد.

ویژگی‌ این مبلمان که آن را خاص می‌کند، منبت کاری ظریف، دقیق و پیچیده آن است، به همین دلیل کسانی که دنبال چیدمانی اشرافی و پر زرق و برق هستند، به دنبال این مبلمان می‌روند.

مبلمان استیل در صورت اصل بودن، دوام بسیار بالایی در مقابل آسیب دیدگی دارد و دلیل آن هم مواد اولیه بسیار مرغوبی است که در تهیه و تولید آن‌ها استفاده شده است.

مبل کلاسیک چسیت؟

 

مبل کلاسیک چیست

مبلمان کلاسیک در واقع ترکیبی از مبل راحتی و استیل به حساب می‌آید، این مبلمان نه به تجملاتی و پر زرق و برقی مبلمان استیل است و نه به آسودگی مبل‌های راحتی؛ این مبل‌ها علاوه بر شیک، مدرن و سادگی که دارند، می‌توانند به عنوان مبل‌های پذیرایی، راحتی بیشتری نسبت به مبلمان استیل فراهم آورند.

این مدل مبل‌ها در کشور‌های اروپایی تولید می‌شدند و در حال حاضر طرفداران زیادی در کشور‌های شرقی پیدا کرده‌اند.

تفاوت مبل استیل و کلاسیک در چیست؟

افراد زیادی هستند که فکر می‌کنند مبلمان کلاسیک همان مبلمان استیل یا سلطنتی است. اما این دو مدل با هم تفاوت‌هایی دارند که اگر شما هم با تفاوت‌های اصلی این 2 سبک آشنا نسیتید، در ادامه آن‌ها را برمی‌شماریم:

میزان چوب استفاده شده در مبل استیل و کلاسیک:

مبل استیل از نظر طراحی

بدنه مبل استیل و مبل کلاسیک، هر دو از چوب تهیه شده و اکثرا جنس آن‌ها از چوب راش، گردو یا گلابی است و مهم‌ترین تفاوت بین این دو مدل مبل، میزان چوب مصرف شده در تولید آن‌ها است.

معمولا در تولید مبل استیل، چوب بیشتری نسبت به مبلمان کلاسیک استفاده می‌شود، دلیل آن ابعاد بزرگ‌تر مبلمان استیل و پیچیدگی طرح‌های منبت کاری شده روی آن‌ها است.

تفاوت مبل استیل و کلاسیک از نظر منبت کاری:

مبل کلاسیک از نظر منبت کاری

هر دوی این مبلمان دارای منبت کاری روی قسمت‌های چوبی هستند، با این تفاوت که طرح‌های ایجاد شده روی مبلمان استیل، پیچیده‌تر، ظریف‌تر و با جزئیات بیشتری نسبت به مبلمان کلاسیک است.

تفاوت مبل استیل و کلاسیک از نظر وزن:

هر چند که وزن فوم، پارچه و اجزای دیگر مبل کلاسیک بیشتر است اما با این حال، مبلمان استیل وزن بیشتری نسبت به مبلمان کلاسیک دارد، چرا که در ساخت مبلمان استیل چوب بیشتری استفاده می‌شود و علاوه بر این، ابعاد مبل استیل خیلی بیشتر از مبل کلاسیک است.

پارچه مبلی استفاده شده:

از نظر پارچه مبلی استیل

در پارچه استفاده شده برای این مبل‌ها تفاوت خاصی وجود ندارد و به همین خاطر نمی‌توان از آن به عنوان ملاک برای تشخیص این دو مدل مبل استفاده کرد.

تفاوت مبل استیل و کلاسیک از نظر قیمت:

 

از نظر قیمت مبل استیل

مبلمان استیل به دلیل داشتن میزان چوب بیشتر، قیمت بیشتری نسبت به مبلمان کلاسیک دارد و قیمت مبلمان کلاسیک مقرون به صرفه‌تر است.

تعداد:
همانطور که قبلا اشاره کردیم یکی از تفاوت‌های بین مبل استیل و کلاسیک، ابعاد مبل استیل و مبل کلاسیک است. البته این دو مدل مبل در تعداد هم با هم متفاوت هستند.

مبل‌های استیل معمولا در ست‌های 9 نفره یعنی یک کاناپه سه نفره، دو کاناپه دو نفره و دو مبل تک نفره و مبل‌های کلاسیک در ست‌های 7 نفره یعنی یک کاناپه سه نفره، یک کاناپه دو نفره و دو مبل تک نفره در بازار موجود هستند.

پس می‌توان گفت به خاطر تعداد کمتر مبلمان کلاسیک و ابعاد کوچک آن، این مدل مبل برای خانه‌هایی با فضای کمتر، مناسب است.

 

طراحی:

از دیگر تفاوت‌های میان این دو مبل که کمتر به چشم می‌آید، طراحی آن‌ها است. مبلمان استیل معمولا طراحی‌های سنتی و قدیمی‌تری دارند که نشان دهنده اصالت و قدمت می‌باشد.

برخلاف مبلمان استیل، مبلمان کلاسیک طراحی مدرن‌تری دارند و همچنین ظاهر آن‌ها ساده‌تر است.

مهم‌ترین دلیل انتخاب مبل کلاسیک یا استیل چه باید باشد؟

اگر بین انتخاب مبل استیل و مبل کلاسیک دچار شک شده‌اید و نمی‌دانید کدام را انتخاب کنید، قدم اول در نظر گرفتن فضای خانه است.

اگر خانه‌تان آپارتمانی است، فضای زیادی ندارید و همچنین چیدمانی ساده، شیک، مدرن و در عین حال راحتی را برای چیدمان در نظر دارید و همچنین هزینه آن برایتان اهمیت دارد، مبلمان کلاسیک می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

اما اگر فضای خانه شما بزرگ است و می‌توانید از مبلمان با ابعاد بزرگ و تعداد زیاد استفاده کنید، به طراحی‌های با شکوه و اصیل علاقه‌مند هستید، دنبال لوازم رسمی یا مجلل برای چیدمان منزل ‌می‌گردید و از نظر مالی هیچ مشکلی ندارید، پس بدون شک خرید مبلمان استیل، می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

در آخر

دانستن تفاوت‌های ملبمان کلاسیک و استیل به شما کمک می‌کند تا در انتخاب مبلمان نامیرا مورد نیاز و همسو با سلیقه‌تان اشتباه نکنید و در آینده هم از تصمیمی که گرفتید راضی و خشنود باشید زیرا مبل‌ها نقش مهمی در زیبایی و جلوه خانه دارند. اگر شما هم تجربه یا نظر متفاوتی درباره این دو مدل مبل پرطرفدار دارید برای نامیرا بنویسید تا این مطلب کامل‌تر شود.