راهنمای چیدمان و دکوراسیون منزل عروس

ازدواج و تشکیل خانواده یکی از ارکان مهم هر جامعه است. عروس و داماد درصدد هستند که خانه‌ای برای خود فراهم کنند. آن‌ها دست در دست هم مقدمات ورود به خانه بخت را تهیه کرده  و زندگی لبریز از عشق و رویا را با هم تجربه می‌کنند.  شکی نیست که تهیه جهیزیه و چیدن آن‌ها، یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌ها مخصوصا خانواده عروس باشد. سلیقه و زیبایی حرف اول و آخر را در دکوراسیون منزل عروس شیک می‌زند. ایده‌های زیادی برای طراحی و چیدمان خانه نوعروسان وجود دارد.

در این مقاله درصدد هستیم که اطلاعاتی درباره طراحی چیدمان منزل عروس ارائه کنیم. این اطلاعات می‌توانند به عنوان راهنمای چیدمان منزل عروس عمل کرده و به زیبایی و شیکی محیط بیافزایند. اگر درگیر و دار تهیه خانه و جهیزیه هستید که هرچه زودتر زندگی عاشقانه و متاهلی خود را آغاز کنید ولی نمی‌دانید که اسباب و وسایل منزل خود را چگونه بچینید که مهمانانتان مبهوت سلیقه شما شوند، با ما همراه باشید.

 

 

انواع دکوراسیون منزل عروس

 

انواع دکوراسیون منزل عروس

چیدمان وسایل خانه و جهزیه نوعروس بستگی زیادی به سلیقه عروس و داماد دارد. بعضی عروس خانم‌ها جهیزیه گرانبهایی را در این دوران گرانی و تورم برای خانه خود تهیه می‌کنند، اما با بدسلیقگی و ندانستن اصول چیدمان منزل عروس شیک، به کلی زحمات خانواده‌های دو طرف را زیر سوال می‌برند. نکته اول آشنایی با انواع دکوراسیون منزل عروس است. به این ترتیب، می‌توان به خوبی لوازم منزل را چید. با آشنایی با چیدمان اصولی وسایل،  زیبایی و راحتی خانه، اولین مهمان‌های  نگاه عروس و داماد می‌شود! چه بسا الهام بخش بقیه فامیل نیز باشد !!!

باید چیدمان خانه عروس را متناسب با سبک دکوراسیون انجام داد. عروس و داماد، با توافق هم و احترام گذاشتن به سلایق یکدیگر، یک سبک کلی را برای چیدمان انتخاب می‌کنند. بقیه لوازم بر اساس آن چیدمان در منزل چیده می‌شود:

چیدمان کلاسیک

چیدمان کلاسیک

محبوب‌ترین نوع چیدمان منزل عروس ایران، سبک چیدمان کلاسیک است. این سبک همان سبک سنتی است. اگر اکثر وسایل منزل شما از نوع سنتی انتخاب شده باشند، یادآور اصالت و هنر ایران می‌باشد. اگر کل وسایل خود را با دقت با توجه به این سبک هنری و ماندگار انتخاب کنید، جلوه و دلفریبی منزل شما بی‌نهایت خواهد بود. واضح است که چنین سبک کلاسیکی در چیدمان منزل عروس، با خرید مبل کلاسیک دارای خراطی‌های بسیار زیبا و هنرمندانه تکمیل خواهد شد. به بیان دیگر، مبلمان کلاسیک و دارای منبت و نقش‌ و نگارهای ایرانی مهر خاتم دکوراسیون منزل شما خواهد بود.

البته باید در انتخاب چیدمان کلاسیک منزل عروس دقت کنیم که بیشتر وسایل منزل به سبک هنر ایرانی انتخاب شوند تا با حال و هوای سبک مدنظر تطبیق بیشتری داشته باشد، روح ساکنین خانه و مهمانان باید در حال و هوای بسیار دلنشین خانه عروس و داماد و  دیدن المان‌‌های این سبک، سفری به گذشته و هنر پربار ایران داشته باشد. مثلا کارشناسان دکوراسیون گروه مبلمان نامیرا، به جز مبلمان کلاسیک، استفاده از تابلوهای بزرگ و لوکس را نیز به عروس و دامادهای علاقه‌مند به سبک چیدمان خانه عروس ایرانی و کلاسیک پیشنهاد می‌کنند. این تابلوها به نوعی آینه فرهنگ اصیل کلاسیک هستند و می‌توانند هر روز و هرروز روح عروس و داماد را با زیبایی خود صیقل دهند.گاهی افزودن یک لوستر دارای شاخه‌‌های منحنی‌دار کلاسیک، دیگر آخرت زیبایی سبک کلاسیک را در محیط منزل عروس و داماد به تصویر می‌کشد.

خلاصه اگر شما به دکوریجات و هنرایرانی علاقه دارید؛ اگر می‌خواهید که زرق و برق و تجمل خانه‌تان در اول زندگی، زبانزد خاص و عام شود، سبک کلاسیک برازنده دکوراسیون منزل عروس ایرانی همچون شماست. تا یادمان نرفته، بگوییم که استفاده از رنگ‌ها در سبک کلاسیک محدودیت خاصی ندارد؛ ولی بیشتر رنگ‌‌های زیر در این سبک استفاده می‌شوند:

  • رنگ بادمجانی
  • رنگ طلایی
  • رنگ قهوه ای و کرم
  • قرمز یاقوتی
  • حتی سبز درباری

چیدمان مدرن

چیدمان مدرناگر می‌خواهید که چیدمان خانه عروس شیک باشد و از طرف دیگر خانه‌تان کوچک و نقلی است؛ یا این که خانه بخت تان اجاره‌ای است و باید سال بعد همه جهزیه را بار کامیون کرده و به جای دیگر اسباب کشی کنید،  بهتر است که دکوراسیون منزل عروس به سبک مدرن باشد. در این سبک، سادگی و مینمال‌گرایی در درجه اول اهمیت قرار دارد. ثانیا باید بگوییم که چون سبک مدرن، سبکی دور از تکلف و اضافات است، بنابراین می‌توانید در خرید اسباب منزل و جهیزیه صرفه جویی کرده و پول خود را برای این مسیر طولانی ازدواج پس انداز کنید. ثانیا، دیگر مشکل عدم تناسب وسایل را با خانه بعدی‌تان ندارید. به راحتی می‌توان وسایل سبک مدرن مربوط به چیدمان منزل عروس ساده را در هر خانه دیگری در عین حفظ زیبایی پیاده کرد.

از دیگر نقاط مثبت انتخاب سبک مدرن باید به رنگ‌های روشن اشاره کنیم: این رنگ‌ها از خلوص و راحتی بیشتری را تلقین می‌کنند و برای خانه نوعروس شما مناسب‌تر هستند. بالاخره عروس است و پیوند با نور، رنگ‌های سفید، عشق و رویا! به علاوه رنگ‌های روشن، به نوعی توجه به تنگی جا را تحت الشعاع قرار می‌دهند و محیط دلبازتر و بزرگتر به نظر می‌آید.

چیدمان تلفیقی: سبکی شیک

اگر در انتخاب سبک دکوراسیون منزل عروس بین شما و همسر عزیزتان توافق حاصل نشد، می‌توانید سبک تلفیقی را انتخاب کنید. این سبک علاوه بر این‌که صلح و صفا را بین شما، دو نفر در اول زندگی‌تان حکمفرما می‌کند، ثانیا احترامی به نظر هردویتان تلقی می‌شود! به بیان دیگر تیری دو نشان یا انتخاب برد- برد برای چیدمان خانه عروس است.

سبک تلفیقی، همان‌طور که از نامش پیداست، ترکیبی از  نقاط قوت دو سبک مدرن ساده و کلاسیک ایرانی است. این سبک در نهایت به سبکی شیک در طراحی چیدمان منزل عروس منجر می‌شود. اخیرا سبک تلفیقی در ایران، طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. زیرا این سبک دست شما را در انتخاب‌هایتان باز می‌کند. ضمنا، حال و هوای خوبی را به خانه نقلی شما می‌بخشد. منزلتان چه به کوچکی قوطی کبریت، چه به بزرگی شمس العماره باشد، با انتخاب سبک تلفیقی دکوراسیون و عشق قلبتان، مطمئنا یک بهشت خواهد شد.

خب حال که با سبک‌های دکوراسیون مناسب برای خانه دو کبوتر عاشق آشنا شدیم، بهتر است به اصول چیدن  جهیزیه بپردازیم:

اصول چیدمان منزل عروس

 

اصول چیدمان منزل عروس

در این گرانی که چشم و هم چشمی هم بین خانواده‌ها بیداد می‌کند، بهتر است به جای خرید وسایل منزل سنگین و گذاشتن خرج سنگین روی دست خود و خانواده تان، جهیزیه‌ای در حد وسع خود تهیه کنید. این جهیزیه را با خوش سلیقگی، خلاقیت و رعایت اصول چیدمان منزل به نحوی در منزل خود بچینید که هماهنگی مجموع این عوامل، فضا را روح‌بخش و دلنشین کند. با این تفاسیر، صحبت درباره  اصول چیدمان منزل عروس خالی از لطف نیست. چیدمان مبلمان عروس ساده با پیروی از این اصول استاندارد، کار شما را راحت می‌کند، ضمنا همخوانی المان‌ها کنار هم، جلوه رنگ،بافت و مبلمان را صدچندان خواهد کرد:

نحوه چیدمان مبلمان و ناهارخوری

چیدمان مبلمان به عنوان عنصر مرکزی خانه، از اهمیت بالایی در دکوراسیون هر خانه مخصوصا منزل عروس دارد. بعد از در نظرگرفتن سبک، رنگ کلی دکوراسیون و خرید مبلمان، آن‌‌‌ها را در مرکزی‌ترین بخش خانه خود بچینید که محور اصلی نگاه افراد باشد.

با توجه به این‌که خانه‌های امروزی مخصوصا خانه عروس، کوچک و نقلی است، استفاده از در و پارتیشن‌ها محیط را نیز گرفته و دلگیر خواهد کرد. می‌توانید از مبل خود به عنوان یک پارتیشن استفاده کنید. به این ترتیب، بخشی از منزل‌تان به پذیرایی و مهمانی رسمی و بخشی دیگر به محیط صمیمی تر و خودمانی‌تر تقسیم خواهد شد.

توصیه می‌کنیم ست یا میز عسلی کمتری را در وسایل خود لحاظ کنید؛ چون در فضاهای کوچک این میزها کارآیی چندانی ندارند و بلکه باعث شلوغ دیدن دکوراسیون هم می‌شوند. پولتان را صرف مبلمان یا وسایل مهم‌تر و باکیفیت در جهیزیه خود کنید.

اگر دوست دارید که خانه آرزوهایتان شیک و لاکچری به نظر بیاید، فقط بخش‌های کوچکی از خانه نظیر زیرمیزها و مبلمان را فرش کنید. فرش کردن تمام منزل دیگر ایده‌ به روزی نیست.

استفاده از وسایل تزیینی در دکوراسیون خانه عروس

استفاده از وسایل تزیینی در دکوراسیون خانه عروس

عروس نماد زیبایی و طراوت است، خانه اش نیز باید نشانی از نور، بهار و نشاط باشد. می‌توانید میز ناهار خوری یا جای جای خانه را مطابق با سبک انتخابی خود، با وسایل دکوری، شمع و ظروف پذیرایی شیک یا حتی گل‌های طبیعی بیارایید. این کار سبب می‌شود جذابیت محیط، روح و روان شما را به سفرهای عاشقانه ببرد. بهتر است که مجسمه‌ها و آیتم‌های تزیینی را نزدیک مبلمان و محل نشیمن مهمان‌ها قرار دهید. به این ترتیب، چیدمان خانه  عروس شیک خواهد شد.

استفاده از کوسن‌های عاشقانه ، کوسن‌های دست‌دوز یا تابلوها و قاب عکس‌های عروس و داماد یا آینه‌های دکوراتیو می‌تواند محیط را بیش از پیش عاشقانه کند.

ترکیب رنگ‌های منزل عروس

در دکور و چیدمان خانه عروس از یک تم رندگی ملیح استفاده کنید. تنوع در استفاده از رنگ‌ها چندان ایده جالبی نیست. می‌توانید دو و سه رنگ را برحسب علاقه و سبک خانه خود انتخاب کرده و از آن دو سه رنگ ملیح در طراحی دکوراسیون و اثاثیه استفاده کنید. استفاده از تم‌‌های رنگی روشن، خانه را روشن و دلباز نشان می‌دهد.

 

چیدمان اتاق خواب عروس

 

چیدمان اتاق خواب عروس

چیدمان اتاق خواب عروس

یکی از بخش‌های مهم هر خانه‌ای مخصوصا خانه عروس، اتاق خواب است. اتاقی را به عنوان اتاق خواب برگزینید که تا حد امکان از نور طبیعی برخوردار باشد. برای چیدمان اتاق به سراغ رنگ‌های آرام بخش نظیر صورتی، کرم و آبی ملیح بروید. انتخاب تخت خواب‌‌های با ارتفاع پایه کوتاه، مناسب به نظر می‌رسد.اگر مایل به افزودن رنگ و حرارت به اتاق خواب خود هستید، می‌توانید از تابلوهای مدرن، پرده‌های فانتزی و … در تزیین اتاق خود بهره ببرید.

نورپردازی اتاق خواب عروس و داماد از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر ست تختخوابتان، پاتختی را نیز شامل شده است، می‌توانید آباژورهای شیک و چراغ‌های رومیزی را روی آن‌ها قرار دهید.این انتخاب، سهم به سزایی در لطیف و رمانتیک کردن فضا دارد.

چیدمان آشپزخانه عروس

چیدمان آشپزخانه عروس

چیدمان آشپزخانه با اندکی سختی بیشتر نسبت به سایر مکان‌های خانه همراه است. دلیل این امر تعداد زیادی از وسایل است که باید در فضایی کوچک جا داده شوند. اولین نکته حائز اهمیت این است که وسایل بزرگ نظیر یخچال و گاز و … جلوی نور را در آشپزخانه نگیرند. چون نور و تهویه کافی برای ماندن طولانی مدت عروس خانم در آشپزخانه ضروری است.

از چیدن وسایل برقی در روی میز آشپزخانه یا اوپن به صورت قطاروار اجتناب کنید. روی میز که ویترین نیست!!!  این کار فضا را شلوغ و بی نظم نشان خواهد داد. بهتر است وسایل برقی را در کابینت آشپزخانه بگذارید. البته حتما این وسایل را در مکان در دسترس قرار دهید. گذاشتن وسایل برقی کاربردی در ته کابینت‌ها یا طبقات دور از دسترس یا مرتفع کابینت‌ها منطقی نیست.

فضای  آشپزخانه را با توجه به سایر مبلمان منزل عروس تزیین کنید. ترکیب رنگ وسایل از اهمیت بالایی در تزیین و چیدمان آشپزخانه برخوردار است.

انتخاب پرده مناسب

انتخاب پرده مناسبپرده‌ها در تنظیم نور محیط نقش مهمی دارند. از انتخاب پرده‌‌های ضخیم اجتناب کنید. پرده‌هایی انتخاب کنید که با جمع شدنشان امکان استفاده از آفتاب وجود داشته باشد. رنگ پرده را نیز در تناسب با سایر مبلمان منزل عروس انتخاب کنید. انتخاب مدل پرده، کلید چیدمانی جذاب و شیک است. رنگ‌‌های شیری و کرم، رنگ‌های ایده‌آل برای پرده‌های پذیرایی خانه نوعروس هستند. ولی برای اتاق خواب عروس، می‌توان از رنگ‌های فانتزی تر با توجه به سبک دکوراسیون و سلیقه خود استفاده کنید.

پرده‌های ساده برای سبک‌های مدرن و شیک مناسب هستند؛ در حالی که از زیبایی و کلاس پرده‌های والان دار برای سبک کلاسیک نباید گذشت.

 

مهم‌ترین نکات در چیدمان و دکوراسیون منزل عروس

 

مهم‌ترین نکات در چیدمان و دکوراسیون منزل عروس

تا اینجا سعی کردیم که اصول کلی دکوراسیون خانه عروس را توضیح دهیم. ولی این بحث طولانی به همین آسانی تمام نمی‌شود. برای این‌که از خواندن این مقاله ، خسته نشوید، در ادامه لیستی از مهم‌ترین نکات دکوراسیون خانه عروس را آماده کرده‌ایم:

جای تلویزیون در خانه عروس

جای تلویزیون در خانه عروسهرچند که می‌توان بدون تلویزیون هم زندگی کرد، ولی تلویزیون به عنصر جدانشدنی جهیزیه‌ها تبدیل شده است. میز تلویزیون را در بخش مرکزی پذیرایی قرار دهید. کاناپه را جلوی آن بگذارید و بقیه مبلمان را دور آن بچینید. این ایده ماست! ولی طبیعی است که هر کس سلیقه خاص خود را دارد. شما می‌توانید برحسب زیباشناسی و سبک خانه خود، تلویزیون را در مکان مناسب جانمایی کرده و قرار دهید. ولی دقت کنید که محل تلویزیون باید دارای فضای باز  و قابل دید برای همه باشد.

استفاده از لوستر در تزیین خانه عروس

استفاده از لوستر در تزیین خانه عروسلوسترها علاوه بر زیبایی، نور خانه عروس را نیز تامین می‌کنند. لوسترهای زیبا و بسیار شیکی وجود دارند که می‌توانند فضای خانه شما را فوق العاده و استثنایی کنند. اگر خانه تان کوچک است و سبک خانه تان مدرن، عطای زیبایی لوسترهای آبشاری را به لقایشان ببخشید.

بوفه یا ویترین عروس

بوفه یا ویترین عروساگرچه برای تشویق جوانان، تاکید ما بر جهیزیه سبک و جمع و جور برای نوعروسان است، ولی بوفه و ویترین نیز در سیاهه جهیزیه بیشتر عروس‌‌ها دیده می‌شود. بوفه می‌تواند زیبایی اتاق پذیرایی یا نشیمن شما را دوچندان کند؛ ولی جاگیر بودنش نیز نکته دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. پیشنهاد متخصصان طراحی داخلی گروه مبلمان نامیرا، استفاده از یک بوفه کوتاه و قراردادن چند المان تزیینی شیک روی آن است.

میز توالت عروس

میز توالت عروسمیز توالت را شلوغ نکنید. بلکه تعداد محدود و ضروری وسایل آرایش عروس و داماد رو روی میز بگذارید. اصل زیبایی در سادگی را فراموش نکنید. می‌توانید با قاب عکس دونفره‌تان ، سبد گلی کوچک یا مجسمه‌های ریز و شیک، جوی عاشقانه و چشم‌نواز برای اتاق خوابتان ایجاد کنید.

ورودی خانه عروس و داماد

ورودی خانه عروس و داماد

ورودی منزل، اولین جایی است که توجه افراد را جلب می‌کند. بهتر است با تزیین این مکان در همان ابتدا، کدبانوگری عروس را به رخ بکشید.

منزل عروس در عین تناسب و زیبایی باید بی نظیر و دلفریب به نظر برسد. اگر چیدمان این خانه به شیوه درست و اصولی انجام شود، مهمانان و از همه مهم‌تر عروس و داماد آرامش و راحتی بیشتر را در عین زیبایی تجربه خواهند کرد. با بیان اصول و نکات چیدمان منزل عروس، درصدد ارائه یک راهنمای کامل برای تزیین و الهام بخشی به زوج‌های جوان بودیم. سعی کنید با بهره گرفتن از سلیقه خود در خرید  اثاثیه و مبلمان مرغوب و باکیفیت از فروشگاه‌های معتبر نظیر گروه مبلمان نامیرا، دوام و زیبایی را به منزل خود بیاورید. سپس با انتخاب دکوراسیونی عالی برای منزل عروس و ایده پردازی هر چه بیشتر، رویا، عشق و زیبایی محیط را صدچندان نمایید.