راهنمای انتخاب رنگ مبل برای منزل و کار

آیا تا به حال در مقابل فضای خالی هال یا اتاق نشیمن خانه جدید با این فکر ایستاده‌اید:” اگر یک دست مبل طلایی این جا بچینم، چقدر محیط جلوه پیدا می کند! “یا این‌که برایتان پیش آمده است که  چیدمان و مبلمان فعلی خانه‌تان خسته شده باشید؟ شاید در این شرایط، بخواهید با ایجاد تغییر در محیط ، روحیه خود را شارژ کنید. تغییر و انتخاب انتخاب رنگ مبلمان، تاثیر زیادی بر حال و هوا و انرژی جاری در محل زندگی‌تان دارد. انتخاب رنگ مبل جدید، می‌تواند یکی از ایده‌های جذاب برای تغییر و لذت بردن از زیبایی محیط باشد. اگر مدتی است که فضای خانه یا محل کارتان تکراری شده است و درصدد هستید که با خرید مبل تغییری در آن ایجاد کنید، این مقاله به شما در بهترین انتخاب رنگ مبل‌تان  کمک زیادی خواهد کرد. همراه ما باشید.

 

 

بهترین ترکیب رنگ مبل

اهمیت انتخاب رنگ مبل

مبلمان، نقش مهمی درزیبایی و جلوه خانه یا محل کار شما ایفا می‌کند. مبل محلی برای جمع شدن و استراحت اعضای خانواده یا شرکت شماست. انتخاب رنگ مبل صحیح می‌تواند احساس خوبی در محیط ایجاد کند. به بیان دیگر، مبل نقطه کانونی محیط منزل یا محیط کار است. یک تغییر کوچک در انتخاب رنگ مناسب مبل می‌تواند فضای نقلی خانه یا شرکت شما را دلگشاتر و بزرگ‌‌‌ تر نشان دهد. برعکس این قضیه هم صادق است. اشتباه کوچک در انتخاب رنگ مبل، محیط را افسرده‌ و کرخت  نشان خواهد داد. شما به رنگی برای مبلمان نیاز دارید که با بقیه اثاثیه و دیوارها همخوانی یا تضاد رنگی داشته باشد و بتواند نقش مکملی در کنار بقیه آیتم‌‌ها در دکوراسیون داخلی ایفا کند.ثانیا این رنگ باید عملکرد و حال و هوای آن فضا را منعکس کند.

اولین گام انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان،تصمیم و هدف شما از این کار است:  مثلا شما با این انتخاب، فقط می‌خواهید فضا را پر کنید. هدف نشستن و استفاده کاربردی از آن مبلمان برایتان مهم است. البته همیشه گزینه دوم و مطلوب‌تری هم هست: انتخاب رنگ مبل شما به محیط جان دهد !!! به این ترتیب، با انتخاب رنگ صحیح برای مبل‌ها، اتاق شش متری شما به تکه‌ای از بهشت تبدیل خواهد شد. انتخاب با خودتان است.

ثانیا، رنگ مبلمان در تناسب با دکوراسیون و هماهنگ یا متضاد با رنگ سایر وسایل انتخاب می‌شود. هنگامی که نگاه ما در فضای محیط چرخ می‌زند، به دنبال هماهنگی‌‌ها و زیبایی‌هاست. این مساله در مغز ما به خوبی درک می‌شود. مغز با دریافت این حس زیبایی،  آرامش را به بدن منتقل می‌کند و روح و روان ما از این تاثیر محیط آرامش را جذب می‌کند. پس نباید تاثیر انتخاب رنگ مناسب مبل را برای داشتن دکوراسیون زیبا و القای آرامش نادیده گرفت.

 

عوامل موثر در انتخاب رنگ مبل

عوامل موثر در انتخاب رنگ مبل

انتخاب رنگ مبل همان طور که از نامش پیداست، ترکیبی از دو انتخاب رنگ+ مبلمان است یعنی در این انتخاب به جز رنگ، سبک و مدل نیز نقش دارد. به همین دلیل همواره سعی کنید هنگام انتخاب رنگ مبلمان، وقت زیادی را به بررسی و فکر کردن بگذرانید و از انتخاب‌‌های طبق مد  و… دوری کنید. به این ترتیب، میتوانید همیشه و برای چند سال مبلمانی شیک و مناسب با محیط در اختیار داشته باشید. اگر پول جیبتان به اندازه خزانه پادشاه  است و هر وقت که اراده کنید، قادر به تهیه مبلمان جدید هستید، آن وقت می‌توانید رنگ مبلمان خود را طبق مد روز انتخاب کنید. پس با بهترین انتخاب رنگ مبل، کاری کنید که هر کس به محیط خانه و منزلتان وارد می‌شود، از سلیقه شما حسابی تعریف کند.

در تنوع رنگ و سبک مبلمان موجود در بازار، شاید بهترین انتخاب رنگ مبل مشکل به نظر برسد. این انتخاب هم همانند هر انتخاب دیگر به عوامل گوناگونی وابسته است. پس آگاهی از عوامل مختلف زیر که در انتخاب رنگ مناسب مبل تاثیر دارند، ضروری و کاربردی به نظر می‌رسد:

در بلاگ نامیرا بیشتر بخوانید: شال مبل چیست؟

سبک دکوراسیون بقیه لوازم منزل

در انتخاب رنگ مناسب مبلمان،  سلیقه و علایق، حرف اول را می‌زند، با این حال، باید با آگاهی کامل از سلیقه و سبک منزل خود، رنگ مناسب را برای مبل انتخاب کنید. باید توجه کنید که محیط شما کلاسیک است یا مدرن؟ به سبک‌های مینیمال علاقه دارید یا شلوغی سبک‌های سنتی؟

شما باید قبل از همه، به سبک و رنگ  مبلمان خود علاقمند باشید تا بتوانید سال‌ها  با خوشحالی از مبلتان استفاده کنید. اگر بیشتر وسایل و سایر آیتم‌های منزل یا محیط کارتان به سبک‌های کلاسیک و سنتی نزدیک است، مبلمان با رنگ‌های آجری، قرمز یا رنگ‌های خنثی نظیر طوسی و کرم می‌تواند در شیک بودن و دلفریبی محیط، نقش داشته باشند.

اگر مبلمان شما به سبک مدرن انتخاب شده است، تضاد رنگی یا استفاده از رنگ‌های متضاد همانند قرمز و آبی در انتخاب رنگ مبلمان راحتی جذاب به نظر می‌رسد. به علاوه می‌توانید رنگ‌های جسورانه یا به اصطلاح جیغ نظیر نارنجی، لیمویی و ارغوانی را برای مبلمان راحتی انتخاب کنید. این رنگ‌ها بر شادی روحیه و انرژی شما تاثیر مثبت دارند. نشاط و حیات موجود در این رنگ‌‌های مبلمان، شما را نسبت به تعداد فراوان مبلمان در محیط بی‌نیاز کرده و سبک مینیمال را به شما هدیه می‌کنند.

از آنجا که این مطلب، راهنمایی برای انتخاب رنگ مبلمان اداری و محیط کار هم هست، اگر انتخاب شخصی هر فرد را برای رنگ‌های مناسب نادیده بگیریم، باید بگوییم که بهترین رنگ مبلمان برای محیط کار، رنگ‌های خنثی هستند. زیرا مبلمان‌های به رنگ خنثی، از هماهنگی مطلوبی بین فضای اداری و دکوراسیون برخوردارند. رنگ‌های بژ و طلایی نیز، رسمی بودن را به محیط القا می‌کنند و می‌توانند در رنگ مبلمان مکان‌های رسمی تر ادارات یا اتاق‌های پذیرش مهمانان رسمی کارآمد باشند.

در انتخاب رنگ مناسب مبلمان باید به رنگ کفپوش نیز دقت کرد. هرچه رنگ کفپوش‌ها و فرش روشن تر باشد، مبل از جلوه بیشتری در محیط برخوردار خواهد بود.به همین دلیل بهتر است از تضاد رنگ روشن کفپوش و رنگ تیره مبلمان در انتخاب خود، نهایت جلوه‌گیری سلیقه خود را عرضه کنید.

مکمل بودن رنگ مبل با سایر اجزای دکوراسیون، ایده رایجی در انتخاب رنگ مناسب مبلمان است. به این ترتیب از توجه صرف به مبلمان کاسته و نگاهی زیباشناسانه و کل گرایانه دیگران را پذیرا می‌شوید.

 

سبک زندگی

سبک زندگی در همه انتخاب‌های ما تاثیرگذار است. مطمئنا این سبک برای انتخاب رنگ مبل هم تاثیر دارد. آیا پدر و مادرتان یا افراد سالمند با شما زندگی می‌کنند؟ کودکانتان در چه رده سنی هستند؟ آیا رفت و آمد مهمانان و افراد به خانه شما زیاد است؟ شخصیت افراد منزل یا محل کارتان چگونه است؟ آیا این افراد به تمیزی اهمیت می‌دهند؟ خلاصه احتمال کثیف شدن مبلمان شما چقدر است؟ اگر این احتمال وجود دارد که مبل‌ها در محیط منزل یا محل کارتان زود به زود کثیف شوند، از رنگ‌های روشن مبلمان فاصله بگیرید؛ بلکه از رنگ‌های تیره نظیر قهوه‌ای یا پارچه‌های با طرح شلوغ در مبلمان استقبال کنید.

رنگ‌های تیره مبلمان برای افرادی که مشغله زیادی دارند و فرصت‌شان برای رسیدگی به محیط و تمیزکاری کم است نیز پیشنهاد می‌شود. به این ترتیب لک شدن احتمالی مبل،در رنگ زمینه تیره یا نقوش محو می‌شود.

متراژ و کاربری فضایی که مبل در آن قرار می‌گیرد

مساحت و شکل محیط نیز در بهترین انتخاب رنگ مبل ، نقش تعیین کننده دارد. اگر خانه یا اداره‌تان بزرگ است، از حق انتخاب بیشتری در انتخاب رنگ مبلمان برخوردارید. در فضای کوچک نظیر یک هال باریک یا یک اتاق شش متری کوچک، استفاده از مبلمان به رنگ روشن همانند سفید ، خردلی  پیشنهاد می‌شود. این رنگ‌های روشن، فضا را بزرگتر جلوه خواهند داد. رنگ‌های تیره نظیر قهوه‌ای شکلاتی یا خاکستری سیر برای مبلمان‌های فضاهای وسیع و اتاق‌های بزرگ مناسبند.

اگر مبلمان را برای اتاق نشیمن خصوصی یا فضای استراحت خود انتخاب می‌کنید، به طرف پارچه رومبلی‌های تک رنگ و رنگ‌های روشن نظیر سبز کم رنگ بروید. ولی اگر مبلمان را برای فضای رسمی تر یا محل پذیرایی از مهمانان می‌خرید، باید مبلمان‌تان به محیط جلوه بیشتری ببخشد. در این حالت، رنگ‌های قرمز روشن و بنفش، بهترین انتخاب رنگ مبل هستند. حتی می‌توانید از ترکیب رنگ‌های روشن و تیره کنار هم برای خانه‌های بزرگ بهره ببرید. رنگ‌های خنثی نیز به آرامی در فضا می‌نشینند و برای همه فضاها چه کوچک چه بزرگ مناسب هستند. در حقیقت، شما رنگی نیاز دارید که کارکرد و حال و هوای کلی فضا را نمایان سازد.

میزان نور موجود در محیط

میزان نور و روشنایی طبیعی محیط در انتخاب رنگ مناسب مبلمان اثربخش است. باید رنگ مبل را با توجه به شدت نور محیط انتخاب کرد. روشنایی و  نور بر قسمت‌های مختلف رنگ مبل تاثیرمی‌گذارد : نور فضا را آراسته و متعادل یا دلمرده و غمگین نشان می‌دهد.

روشنایی موجود در محیط و ترکیب رنگ مناسب مبلمان و دیوارها احساس بهتری از فضا در ذهن افراد ایجاد می‌کند. فضای روشن را می‌توان با هر رنگی از مبلمان چیدمان کرد. اگر فضای نشیمن شما تاریک است، بهتر است از رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید. رنگ‌هایی مثل سفید و شیری، نور را منعکس کرده و فضا را روشن‌تر جلوه می‌دهند.

نکته مهمی که باید به یاد داشته باشیم، اگر پنجره‌های بزرگی در محیط وجود دارند که نور مستقیم خورشید را به داخل وارد می‌کنند، باید از خرید مبلمان به رنگ تیره اجتناب کرد، زیرا نور آفتاب کم کم بر رنگ مبل تاثیر گذاشته و آن را از بین می‌برد.

باید افزود که با توجه به جمع بندی فاکتورهای مذکور، می‌توان رنگ مناسب مبلمان خود را انتخاب کرده و سپس نظر خود را با تک تک اعضای خانواده یا اعضای درگیر در تصمیم سازمانی مطرح سازید. حس افراد از رنگ مبل انتخابی می‌تواند عامل نهایی در این تصمیم‌گیری جمعی باشد. به این ترتیب، می‌توانید چالش سردرگم کننده انتخاب رنگ مناسب مبلمان را به سرگرمی جذاب برای لذت کنار عزیزان خود تبدیل کنید.

 

مبل تک رنگ را انتخاب کنیم یا دورنگ؟

در بلاگ نامیرا بیشتر بخوانید: مبل راحتی یا کلاسیک؟ 

مبل تک رنگ را انتخاب کنیم یا دورنگ؟

گاهی برخی افراد در این که مبل تک رنگ یا دورنگ بخرند، دچار تردید می‌شوند. باید به این دسته افراد گفت که در انتخاب رنگ مناسب مبلمان ، به جز فاکتورهایی که در بالا مطرح کردیم، سلیقه شما حرف اول و آخر را می‌زند. چون سلیقه شما کاملا با روحیه و علایق شما گره خودره است و تاثیر آن در انتخاب رنگ مبل می‌تواند کمک کند . زیرا با توجه به شرایط مالی خانواده‌های ایرانی، مبلمان برای چند سال خریداری میشوند و همیشه امکان تعویض زودهنگام آن‌ها وجود ندارد، پس نباید از انتخاب مبل خود در کوتاه مدت دلزده شوید و خودتان را سرزنش کنید که ” وای چرا فلان رنگ را برای مبلم انتخاب نکردم”.

در انتخاب رنگ مطلوب برای مبلمان خود، اگر به سمت مبل‌های تک رنگ بروید، دگیر نمی‌توانید بازی رنگ‌ها یا بازی گرم و سرد رنگ‌ها را به ترکیب دکوراسیون خود بیفزایید. نداشتن تنوع رنگی در دکوراسیون مدرن کمتر مورد توجه قرار می‌‌گیرد. مبلمان تک رنگ کرختی و یکنواختی را به فضا تزریق می‌کند و روح شما را خسته می‌کند. اگر چند تک رنگ را متوالی و گسترده را در انتخاب رنگ مبلمان راحتی خود استفاده کنید، شاید تاثیر خستگی آن‌ها کمتر شود. اگر با همه تفاسیر، باز هم اصرار به انتخاب مبل تک رنگ دارید، ما به شما خرید مبلمان با رنگ روشن را پیشنهاد می‌کنیم. البته همیشه هم این پیشنهاد، وحی منزل نیست.مثلا تاثیر تک رنگ‌های یاقوتی، یشمی را در چشمگیر ساختن مبلمان و جلوه محیط نباید نادیده بگیریم.

ولی اگر روحیه تنوع طلب و شجاعی دارید که به مبل تک رنگ و یکنواختی رضایت نمی‌دهد، می‌توانید با توجه به اصول

  • هارمونی و هماهنگی رنگ‌ها در مبلمان
  • بازی رنگ‌ها
  • تضاد رنگ‌‌ها
  • ایجاد موج رنگی مشخص
  • ایجاد بالانس در تناسب رنگی محیط

بهترین مبل دورنگ را برای خانه یا محیط کار خود انتخاب نمایید. چون مبلمان راحتی بیش از سایر انواع مبلمان مورد توجه خریداران ایرانی است،  مثلا با این انتخاب مبل دو رنگ، از جلوه و هم‌نشینی رنگ‌ها، نهایت لذت و بهره روانی را خواهید برد. جسور باشید ! کارشناسان مبل نامیرا با سال‌ها تجربه خود،  افزودن  چاشنی تنوع مبل دورنگ را برای شادابی و زیبایی محیط‌تان توصیه می‌کنند.

 

بهترین رنگ‌‌ها برای مبلمان

بهترین رنگ‌‌ها برای مبلمان

بعد از بررسی عوامل تاثیرگذار در بهترین انتخاب رنگ مناسب مبلمان، برای روشن شدن مطلب، چند نمونه از بهترین ترکیب‌های رنگی مبل‌های کلاسیک و راحتی را مطرح می‌کنیم. معرفی بهترین رنگ مبل براساس بالاترین سطح فروش و استقبال خریداران صورت گرفته است. این دیگر تصمیم شماست که چه بخواهید و چه  رنگی برای دکوراسیون آرام‌بخش خانه یا محیط کار خود برگزینید.

مبل با رنگ خنثی خاکستری

پرفروش ترین مبل‌ها به رنگ خاکستری هستند. شاید این رنگ به جذابیت و جسارت رنگ‌هایی مثل نارنجی، ارغوانی یا فسفری نرسد، ولی به تجربه نشان داده شده است که  جامعه معمول ایرانی، این رنگ مبلمان را به دلیل خنثی بودن و از مد نیفتادن در طول سالیان استفاده، به عنوان رنگ مبل سال دانسته اند.

مبلمان رنگ بژ

بژ هم یکی از رنگ‌های اصلی خنثی به شمار می‌آید. سازگاری زیادی با همه رنگ‌های دکوراسیون دارد. تمام مشتریان  نامیرا از انتخاب رنگ بژ همواره رضایت داشته‌اند و حتی این رنگ را به عنوان رنگ اصلی دکوراسیون خود در نظر گرفته‌اند.

در بلاگ نامیرا بیشتر بخوانید: دکوراسیون منزل عروس

مبل به رنگ سفید

علیرغم مشکلاتی که رنگ‌های روشن مخصوصا سفید از نظر میزان مراقبت زیاد و جلوگیری از کثیف شدن دارند، ولی همیشه رنگ سفید صدر جدول انتخاب رنگ مبلمان راحتی یا سلطنتی و کلاسیک را به خود اختصاص داده است.

مبلمان آبی رنگ

رنگ آبی ملایم جلوه و شکوه زیبایی به محیط می بخشد. مبلمان آبی رنگ آرامش را به همراه دارد و جزو پرطرفدارترین رنگ‌ها مخصوصا علاقه مندان مبلمان کلاسیک است. این رنگ حتی در انتخاب رنگ مبلمان راحتی، مبلمان استیل و سلطنتی نیز  کلید جلوه و زیبایی صدچندان محیط است.

مبلمان قرمز

قرمز، رنگ حرارت، انرژی و شور و عشق انتخاب جوانان پرشور، دلباخته و پرهیجان دنیای امروزی است. البته نباید مشتریان مسن و ریسک پذیر مبلمان نامیرا را نیز نادیده گرفت که به رنگ ‌های خانواده قرمز: یاقوتی، تمشکی و … توجه ویژه دارند.