راهنمای نورپردازی اتاق غذاخوری

اتاق غذاخوری یکی از مهم‌ترین اتاق‌های خانه است؛ در‌حالی‌که عملکرد اصلی خود را برای پذیرایی از مهمانان و اعضای خانواده حفظ می‌کند، به فضایی برای انجام کارهای روزانه هم تبدیل شده است. به همین دلیل طراحی صحیح نورپردازی اتاق غذاخوری باید به شیوه‌ای انجام شود که هردو وضعیت استفاده از اتاق را پوشش دهد و با نورپردازی مناسب برای قسمت غذاخوری، یک حالت تعادلی میان دو عملکرد میزبانی و استفاده روزانه، برقرار کند.
در این مطلب نکاتی برای نورپردازی اتاق غذاخوری بیان خواهیم کرد که می‌توان با استفاده از آن‌ها، محیطی مناسب و پرانرژی برای میزبانی و اجتماع خانوادگی خود خلق کنید.


اهمیت نورپردا ی اتاق غذاخوری

“با یک چراغ روشنایی چشم‌نواز، برای نورپردازی اتاق غذاخوری خود، اظهار نظر کنید” این گفته طراحان مطرح دنیا است که اغلب محیطی منحصربه‌فرد برای اتاق غذاخوری خلق خواهند کرد.

چه برای یک وعده غذایی روزمره با خانواده دور میز جمع شده باشید و چه مهمانی شام بزرگی ترتیب داده باشید، اگر می‌خواهید اتاق غذاخوری شما بدرخشد، انتخاب نورپردازی اتاق غذاخوری، مهم‌ترین قدم برای زیبا‌کردن فضای خانه شما است.
مهم نیست چه نوع نورپردازی‌ای برای اتاق غذاخوری خود انتخاب می‌کنید؛ تنها نور مناسب، اندازه عالی و دوام بالای آن مهم است. بنابراین باید در زمان خرید به نکاتی از این قبیل توجه داشته باشید تا علاوه‌بر خلق صحیح نورپردازی اتاق غذاخوری، کیفیت و دوام بالایی را هم تجربه کنید.

انواع نورپردازی در اتاق غذاخوری

نورپردازی مناسب برای اتاق غذاخوری با استفاده از ابزارهای متعددی انجام خواهد شد که تنها به سبک دکوراسیون و سلیقه شخصی وابسته است. انواع نورپردازی اتاق غذاخوری که می‌توانید انتخاب کنید، عبارتند از:

• لوسترها

لوسترها وسایل نورپردازی تزئینی و اغلب زینتی هستند که از سقف آویزان می‌شوند. اغلب لوسترها از پرمصرف‌ترین لامپ تشکیل می‌شوند، بااین‌حال به سبب بدنه مرکزی با بازوهایی مقاوم و همچنین شعله‌های منشعب، یک ابزار عالی برای نورپردازی اتاق ناهار خوری محسوب می‌شوند.

• چراغ‌آویزها

چراغ‌آویزها، لامپ‌های تکی هستند که از سقف با یک زنجیر یا میله آویزان می‌شوند. در قدرت نورپردازی اتاق غذاخوری، آن‌ها پس‌از لوسترها در رتبه دوم قرار دارند و اغلب به صورت چندتایی مورد استفاده قرار خواهند گرفت؛ اگرچه یک چراغ‌آویز بزرگ به تنهایی می‌تواند نور اتاق را تامین کند.

• دیوارکوب‌ها

دیوارکوب‌ها لامپ‌هایی هستند که به‌جای سقف، روی دیوار نصب می‌شوند و منبع نور معمولا نور را به سمت بالا هدایت می‌کند. بهتر است این نوع نورپردازی را برای کنار بوفه‌ها، آینه و آثار هنری مورد استفاده قرار دهید.

• لامپ داخل سقف

این نوع نورپردازی برای خلق محیطی مینیمال و کارآمد مورد استفاده قرار خواهند گرفت و اغلب در نقش حمایتی از نورپردازی اصلی ظاهر می‌شوند.

نورپردازی در اتاق ناهارخوری
مهمترین عوامل در نورپردازی اتاق غذاخوری

در اینجا چند نکته برای نورپردازی اتاق غذاخوری وجود دارد که به شما کمک می‌کند بهترین روش نورپردازی اتاق غذاخوری خود را پیدا کنید.

• استفاده چند منظوره

میان میزبانی مهمانی‌های شام و استفاده از اتاق غذاخوری به‌عنوان محل کار روزانه و اجتماع خانواده، مهم است که نورپردازی اتاق غذاخوری با استانداردهای چند منظوره اتاق مطابقت داشته باشد. شدت نور بالا ممکن است برای اجتماع خانواده پس‌از شام مناسب باشد اما هنگام پذیرایی از مهمانان مناسب نخواهد بود؛ چراکه باعث ایجاد تابش خیره‌کننده و کاهش وضوح می‌شود. در عین‌حال، نور ناکافی و کم، چشم را سریع‌تر خسته می‌کند و ممکن است باعث بروز سردرد شود.
بنابراین در حالت ایده‌آل نورپردازی اتاق غذاخوری، شما یک وسیله روشنایی می‌خواهید که بتواند در هر موقعیتی، نور مورد نیاز شما را تامین کند. این امر را می‌توان با استفاده از لامپ‌هایی با قابلیت تنظیم شدت نور انجام داد. همچنین می‌توانید از طریق نصب نورهای سایه‌دار یا غیرمستقیم و توکار، علاوه‌بر داشتن یک وسیله روشنایی مرکزی، استفاده کنید. این نوع لایه‌بندی سبک بهتری را برای استفاده چندگانه از اتاق غذاخوری فراهم می‌کند.
برخی طراحان نورپردازی اتاق ناهار خوری توصیه می‌کنند که برای نورپردازی مناسب برای قسمت غذاخوری، دیوارکوب‌ها را در نظر بگیرید؛ چراکه نوری که از به سمت بالا هدایت می‌شود هم می‌تواند باعث تابش خیره‌کننده شود.

• مقیاس مناسب

در نورپردازی اتاق غذاخوری، با توجه به شکل میز ناهار خوری، تعادل و ترازمندی مهم است. یک لوستر نباید فضای اتاق غذاخوری را تحت شعاع خود قرار دهد و همچنین نباید آنقدر کوچک باشد که با نگاه‌کردن به نمای میز ناهار خوری، ظاهر و زیبایی آن از بین برود.
نسبت نور مرکزی به میز ناهار خوری کمک می‌کند تا تعادل بصری نورپردازی اتاق غذاخوری را حفظ کنید. یک لوستر با ابعاد بزرگ، میز ناهار خوری را کوچک نشان می‌دهد و وزن محیطی را از بالا ایجاد می‌کند. همچنین ار منبع نور خیلی کوچک باشد، در مقایسه با میز و فضای اطراف آن ضعیف به نظر می‌رسد.

• ظاهر منبع نور

اگر می‌خواهید بدانید که منبع نورپردازی اتاق غذاخوری شما در کنار میز ناهار خوری چگونه به نظر می رسد، تصور کنید که چگونه یک لوستر خطی و بلند، بالای یک میز دایره‌ای شکل قرار می‌گیرد.
به نظر ظاهری ایدا‌آل خلق نخواهد شد. نکته مهم در حفظ تعادل محیطی و خلق نورپردازی ایده‌آل، تعادل در نسبت‌ها میان اشکال است. برای میزهای ناهار خوری مستطیلی، یک منبع نور خطی، یک یراق گرد بزرگ، دو چراغ‌آویز در دو طرف یا یک ردیف چراغ‌آویز کوچک می‌تواند طراحی هماهنگ و ایده‌آلی برای نورپردازی اتاق ناهار خوری شما ایجاد کند.
همچنین برای میزهای مربعی یا گرد، شما یک منبع نور با طرحی در ابعاد میز نیاز خواهید داشت. چیزی شبیه به یک وسیله روشنایی مرکزی واحد یا مجموعه‌ای از چراغ‌آویزهای پلکانی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

میز ناهارخوری شیک و کلاسیک

• سبک اتاق ناهار خوری

پیش‌از خرید لوستر و طراحی نورپردازی اتاق غذاخوری خود، ابتدا به معماری اتاق و قطعاتی که از قبل در مجموعه اتاق غذاخوری خود قرار داده‌اید، فکر کنید.
مطمئنا می‌توانید با هر طرحی که دل‌تان می‌خواهد پیش بروید، اما ابتدا به ظاهری شکیل‌تر و متعادل‌تر فکر کنید. این به شما کمک می‌کند تا از طرحی با نمای ناهماهنگ اجتناب کنید (مگر این‌که ناهماهنگی همان چیزی باشد که می‌خواهید تجربه کنید).
خوشبختانه، از آن‌جایی که سبک های مختلفی برای انتخاب وجود دارد، پیدا کردن وسایلی که نورپردازی اتاق غذاخوری شما را تکمیل کند، چندان سخت نخواهد بود. در واقع، این زمان مناسبی برای خلاقیت و مطابقت با طرح‌هایی جذاب، خلاقانه و مینیمال برای اتاق ناهارخوری است.

سوالات متداول در نورپردازی اتاق غذاخوری

میز ناهارخوری مدرن

1. اصول اولیه نورپردازی اتاق غذاخوری چیست؟

اولین چیزهایی که باید در نورپردازی مناسب برای قسمت غذاخوری خانه خود در نظر بگیرید، ظاهری است که تصمیم به خلق آن دارید، احساسی است که آن را دنبال می‌کنید، نوع نورپردازی است که سبک شخصی شما را تکمیل می‌کند و دکوراسیونی است که خانه شما را دربرگرفته است.
همچنین باید مطمئن شوید که نور کافی روی میز ناهار خوری، دیوارها و آثار هنری قرار گرفته است و در عین‌حال از تابش خیره‌کننده و بیش‌ازحد هم جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که اتاق ناهار خوری فقط برای غذا خوردن نیست، این یک فضای چند منظوره است که برای انجام تکالیف، پرداخت قبوض، بازی‌کردن و سایر وظایف خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین تامین نور کافی روی میز و اطراف اتاق کلید نورپردازی اتاق غذاخوری است.

2. چگونه باید نور متعادلی را در اتاق غذاخوری ایجاد کرد؟

یک لوستر یا آویز به‌ندرت می‌تواند در تامین نورپردازی اتاق غذاخوری مفید واقع شود. شما نمی‌توانید با استفاده از یک لوستر نورپردازی اتاق غذاخوری را تامین کنید؛ تنها می‌توان نور کافی برای میز ناهار خوری را تامین کرد. برای شیوه صحیح نورپردازی اتاق غذاخوری، بهتر است از لایه‌های نوری استفاده کنید.
توجه داشته باشید برای خلق نورپردازی متعادل، نورپردازی داخل کار یکی از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود. این نوع نورپردازی اتاق غذاخوری به شما این امکان را می‌دهد که عناصر خاصی از فضای خود را به نمایش بگذارید و همچنین به آثار هنری خود ارزش و توجه بالاتری ارائه دهید.
این امر به نورپردازی اتاق غذاخوری شما اجازه می‌دهد تا جذابیت بصری بالاتری بهره‌مند شود و از احساس سرد بودن فضا جلوگیری کند. بااین‌حال اگر هیچ ایده‌ای در نورپردازی مناسب برای قسمت غذاخوری ندارید، از دیوارکوب استفاده کنید تا حس‌وحالی خلاقانه و نوآورانه برای اتاق غذاخوری خود ایجاد کنید.
در آخر، نور میز را برای خوردن و آشامیدن فراهم کنید. یک لوستر یا چراغی که با میز ناهار خوری هم‌اندازه باشد، فضای نشیمن‌گاه را به‌خوبی روشن می‌کند.

3. آیا استفاده از دیمرها مناسب است؟

بله
دیمرها وسایلی هستند که به یک چراغ روشنایی متصل و برای کاهش یا افزایش شدت روشنایی نور استفاده می‌شوند. در این وسیله با تغییر شکل موج ولتاژ اعمال‌شده به لامپ، می‌توان شدت نور خروجی را کاهش یا افزایش داد.
دیمرها یک راه عالی برای کاهش تابش خیره‌کننده هستند، چراکه لامپ‌های رشته‌ای یا هالوژن، نور بسیاری ایجاد می‌کنند و می‌توان با نصب دیمر روی آن‌ها، فضایی دنج و منحصربه‌فرد برای اتاق غذاخوری خود ایجاد کنید
روی منبع نور انتخابی خود یک دیمر جداگانه، نصب کنید و در موقعیت‌های گوناگون برای تامین نور مورد نیاز، شدت نورپردازی اتاق غذاخوری خود را کاهش یا افزایش دهید.

4. آیا ظاهر میز ناهار خوری در نورپردازی اتاق غذاخوری تاثیرگذار است؟

بله تاثیرگذار است.
شما هرگز نمی‌توانید از لوستر خطی بالای میز ناهار خوری دایره‌ای شکل استفاده کنید و از تامین نور آن راضی باشید. یک لوستر یا چند چراغ‌آویز غیرخطی برای میز ناهار خوری دایره‌ای انتخاب بهتری خواهد بود.
همچنین بهتر است برای میز ناهار خوری مستطیل شکل خود یک لوستر یا چند چراغ‌آویز خطی انتخاب کنید تا از نورپردازی اتاق غذاخوری خود راضی شوید.
اگر نمی‌خواید نورپردازی غیرخطی برای میز گرد خود ایجاد کنید، می‌توانید از دو چراغ دایره‌ای شکل در بالای میز استفاده کنید. همچنین می‌توانید با قرار‌دادن یک وسیله دایره‌ای شکل روی میز مستطیلی خود، از دو چراغ‌آویز در بالای میز ناهار خوری خود استفاده کنید و از نورپردازی اتاق غذاخوری لذت ببرید. توجه داشته باشید یک نمای مینیمال با آویزهای کوچک روی میز مستطیلی شما می‌تواند ظاهر جذاب و متفاوت خلق کند.
در پایان هر وسیله‌ای را که روی میز خود قرار می‌دهید، حتما نور ملایمی به آن اضافه کنید تا پس‌زمینه ای دلپذیر، گرم و فضایی راحت‌تر ایجاد کنید.

دکوراسیون اتاق ناهارخوری

در پایان

اتاق غذاخوری یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه است که نمی‌توان آن را تنها منحصر به غذاخوردن دانست. اغلب اوقات اتاق غذاخوری محلی برای پذیرایی از میهمانان، اجتماع خانوادگی و انجام کارها روزانه است؛ پس در نورپردازی اتاق غذاخوری باید توجه داشته باشید که تمام نیازها برطرف شود.
نورپردازی مناسب برای قسمت غذاخوری خانه، لازمه دانستن چندین نکته و تجربه است که در این مطلب سعی داشتیم نکاتی برای نورپردازی اتاق غذاخوری خانه به شما ارائه دهیم. با استفاده از نکات حاضر در مطلب فوق، می‌توانید فضایی مدرن، خلاقانه و ظاهری منحصربه‌فرد برای نورپردازی اتاق ناهار خوری خود خلق کنید.
همچنین تمامی لوازم روشنایی نام‌برده در این مطلب را می‌توانید از صفحه مورد نظر در سایت مشاهده و خریداری کنید.