شال مبل چیست و چه کاربردی دارد؟

مبلمان به عنوان عنصر اصلی دکوراسیون حرف اول را در زیبایی منزل می‌زند. ولی دکوراسیون که فقط به انتخاب مبل ختم نمی‌شود. به جز قضیه چیدن با سلیقه و اصولی وسایل خانه ، توجه به بعضی جزییات و افزودن چاشنی خلاقیت به دکوراسیون حتی می‌تواند زیبایی و شیک بودن خانه شما را دو برابر کند. یکی از این آیتم‌ها ” شال مبل” است.

شاید در فیلم‌های خارجی، متوجه وجود یک تکه بافتنی همیشگی روی دسته یا کنار کوسن‌های مبل شده‌اید که با زیبایی هرچه تمام‌تر مرتب چیده شده است. شاید با دیدن این اکسسوری‌های زیبا، سوالتان این باشد که شال مبل چیست و از کجا می‌توان تهیه کرد؟ ما در این مقاله می‌خواهیم به سوالات شما درباره شال مبل، انواع آن تا نکات مهم انتخاب شامل مبل مناسب را بررسی کنیم. شما خانم‌های خوش سلیقه که همواره به دنبال ایده‌های جذاب برای هرچه زیباتر کردن خانه‌‍تان هستید، این مطلب مخصوص شماست. پس با ما همراه باشید.

 

طریقه انداختن شال مبل

شال مبل چیست؟

داشتن دکوراسیون جذاب و شیک، همیشه به صرف هزینه‌های گران نیاز ندارد. گاهی با خرید کوسن‌ها یا شال مبل، دکوراسیون منزل خود را به یاد ماندنی می‌کنید. شال مبل، وسیله‌ای تزیینی است که در دکوراسیون امروزی  برای مبلمان و تختخواب استفاده می‌شود. این اکسسوری از کشورهای اروپای شمالی وارد چیدمان خانه‌هایمان شد. افرادی که به دنبال هرچه شیک تر جلوه دادن منزل خود بودند، به سرعت از شال مبل استقبال کردند. بعدها نیز همه طراحان داخلی در گوشه‌ای از دکوراسیون منزل، برای خاص تر کردن طرح‌‌ها از این آیتم استفاده کردند.

کاربرد شال مبل چیست؟شال مبل کاربردهای مختلفی دارد. اولین کاربرد شال مبل، گرم نگه داشتن افراد هنگام نشستن یا لم دادن روی مبل بوده است.

هر محصولی در دکوراسیون می‌تواند علاوه بر کاربری اصلی، جنبه تزیینی داشته باشد. پس از ایده‌های مختلف و نحوه استفاده از شال مبل برای ایجاد نمای فوق العاده و امروزی در خانه‌ها استفاده شد.

به غیر از کاربردهای شال مبل که در بالا اشاره کردیم، این تکه پارچه یا بافت زیبا، نقش ریزی هم در حفظ تمیزی مبلمان دارد: این آیتم می‌تواند نقش رومبلی را بازی کند؛ یعنی تا حدی مانع کثیف شدن مبلمان شما، مخصوصا مبل‌های روشن می‌شود.

 

انداختن شال مبل

انواع شال مبل چیست؟

شال مبل انواع مختلفی دارد. شما با توجه به سلیقه و چیدمان منزل خود می‌توانید انواع شال مبل بافتنی مناسب سبک خود را انتخاب کنید. حتی خانم‌های خوش‌سلیقه‌ای که دستی در هنر دارند، می‌توانند با بافتن یک شال رنگی مبل، هنر خود را به رخ دیگران بکشند.

شال‌مبل‌های مختلف موجود در بازار در سه دسته اصلی جای می‌گیرند:

شال مبل با طرح‌های سنتی:

اگر سبک خانه شما کلاسیک است، برای ایجاد تغییر در دکوراسیون خود به سراغ شال مبل‌های طرح‌دار بروید. شال مبل برای مبل کلاسیک، طرح‌های سنتی نظیر بته جقه، گل و بوته ، طرح‌های اسلیمی دارند. این شال مبل‌ها به خاطر دست دوز بودن کمی گران هستند. شال مبل‌های طرحدار جلوه خاصی را به مبلمان‌های ساده می بخشند. گران بودنشان با ایجاد تنوعی شیک و عدم نیاز به عوض کردن مبلمان قدیمی جبران خواهد شد.

اگر تابع مد هستید، باید بگوییم که قبلا شال مبل‌های پارچه‌ای با الگوهای سنتی و گلدار بیشتر استفاده می‌شدند. ولی با رفتن دکوراسیون به سمت مینیمال و ساده‌گرایی، دیگر آن شال‌های مبل گلدار چندان روی بورس نیستند. با همه این تفاسیر، پیشنهاد ما دنبال کردن علاقه و سلیقه‌تان است نه مد!

شال مبل با طرح مدرن

شال مبل‌های مدرن، تک رنگ و ساده هستند. طرح‌‌هایشان نیز بیشتر فرم‌های ساده هندسی است. شال مبل مدرن با رنگ‌های جذاب و متنوع می‌توانند روح را به مبلمان تک رنگ شما بیفزایند. در عین زیبایی، این شال مبل‌ها هرگز از مد نمی‌افتند؛ مگر این که خودتان از دکوراسیون خود خسته شوید و بخواهید شال مبل خود را عوض کنید!

شال مبل بافتنی یا کاموایی

وقتی صحبت از شال مبل می‌شود، شال مبل بافتنی قبل از همه مدل‌ها به ذهن افراد می‌رسد. شال‌های مبل بافتنی در دکوراسیون‌های رنگی بسیار می‌درخشند. این شال‌های گرم مطلوب فصول سرد نظیر پاییز و زمستان هستند.

شال مبل بافتنی جایگاه خاصی در بین طرفداران کلاسیک و مدرن دارد؛ حتی می‌توانید چند شال مبل بافتنی را به هم دوخته و یک توپ بافتنی جذاب برای نمای شیک و منحصر به فرد منزل خود داشته باشید.

تاثیر شال مبل بر دکوراسیون منزل

شال مبل چه استفاده ای دارد؟ شال مبل مورد علاقه کسانی است که می‌خواهند با صرف هزینه هر چه کمتر، خانه خود را شیک و خاص‌تر نشان دهند. با توجه به مبلمان و انتخاب شال مبل به رنگ‌های سرد یا گرم یا ترکیبی از این دو رنگ، می‌توان به چیدمان وسایل منزل رنگ و جان خاصی بخشید و سریعا ثاثیر این تغییر را احساس کنیم. اهمیت استفاده از آیتم‌های ارزان ولی در عین حال کاربردی نظیر شال مبل در طراحی داخلی منزل در این روزها که تورم بالاست، بیش از پیش پررنگ شده است.

حال که با انواع شال مبل و تاثیر آن در طراحی داخلی منزل آشنا شدید، شاید بخواهید بدانید چگونه باید از این مکمل شیک در تزیین منزل خود استفاده کنید. پس بخش بعدی را از دست ندهید:

 

 

تاثیر شال مبل بر دکوراسیون منزل

نحوه انداختن شال مبل

شال مبل به شیوه‌های مختلفی در کنار مبلمان استفاده می‌شود که انتخاب هر یک از این چیدمان کاملا سلیقه‌ای است:

پوشش تمام مبل

شما می‌توانید شال مبل نسبتا عریض و بلندی را انتخاب کرده و آن را به عنوان کاور روی مبل خود استفاده کنید. می‌توانید هنگام تماشای تلویزیون یا مطالعه، شال مبل را روی بدن خود انداخته و لذت سرگرمی خود را با گرمایی دلپذیر، بیشتر کنید.

چیدمان دسته مبل

شال مبل شما می‌تواند مهمانی همیشگی روی دسته مبلتان باشد. در این حالت شال مبل نسبت به حالت قبلی کوچک‌تر است. حتی می‌توانید کمی با شال مبل بازی کرده و امتداد آن را روی زمین قرار دهید. این حالت، خانه شما را همانند عکس‌های ژورنالی دنیای مد و طراحی داخلی، بسیار شیک و رویایی خواهد کرد.

پهن کردن شال روی تکیه گاه  یا نشیمن‌گاه مبل:

طوری شال را روی تکیه گاه قرار می‌دهید که روی دسته‌ها را نیز بپوشاند یا حتی تا زمین و نشیمنگاه مبل نیز امتداد یابد. این حالت نقشی شبیه روپشتی‌‌‌های قدیمی و کاور مبل را ایفا و از کثیف شدن مبل جلوگیری می‌کند. می‌توانید شال مبل را به صورت مثلثی تا کرده و در تکیه‌گاه مبل با توجه به هنر خود قرار دهید.

اگر بخواهید شال مبل خود را روی نشیمنگاه مبل به شکل زیبایی بچینید، ما شال‌های مخمل و خزدار را پیشنهاد می‌کنیم. این شال‌ها علاوه برگرم بودن، کنار پاف و کوسن‌ها حس لاکچری و امروزی  بودن صاحب خانه را القا می‌کنند.

نحوه ست کردن شال مبل

تعادل در همه اصول زندگی حرف اول را می‌زند. انتخاب شال مبل نیز از این حکم کلی خارج نیست. برای انتخاب و ست کردن شال با مبلمان خود، نگاهی به اطراف خود بیاندازید. شال را با رنگ‌های مکمل مبلمان خود یا عناصر کوچک و تزیینی منزل همانند گلدان، کاغذ دیواری گوشه خانه و … ست کنید.

استفاده از رنگ‌های شاد در انتخاب شال مبل رایج است. رنگ‌‌های شاد چشم‌ها را به خود جلب می‌کنند. حتی آیتم‌های متضاد با رنگ مبلمان نیز ایده خوبی به نظر می‌آیند.در انتخاب رنگ جسارت به خرج دهید.

سپس با توجه به سبک منزل و با توجه به علاقه خود، طرح و جنس مناسبی برای شال مبل خود انتخاب کنید. سعی کنید که طرح این آیتم دکوراتیو چندان شلوغ نباشد. در نهایت با توجه به تصویر کلی و ایده‌ای که برای آن بخش خانه خود در ذهن دارید، شال مبل خود را در اندازه و سایز دلخواه سفارش دهید  یا خودتان ببافید. به همین راحتی!

 

 

نکات مهم در انتخاب شال مبل مناسب

 تمیز کردن شال مبل

شال مبل‌‌های باید با احتیاط خاصی  تمیز شوند. این دقت در شستشو از صدمه دیدن بافت جلوگیری کرده و زیبایی و دوام آن را حفظ می‌کند. امر دقت در شستشو برای حفظ شال مبل‌های بافتنی و پشمی به دلیل حفظ حالت‌شان از اهمیت بالایی برخوردار است. شال‌های از جنس پنبه، پلی‌استر و کتان با ماشین لباسشویی قابل شستشو هستند.

نکات مهم در انتخاب شال مبل مناسب

تا این‌جا سعی کردیم که کلیات مربوط به انتخاب و خرید شال مبل مناسب را مطرح کنیم. همیشه دانستن نکات و ریزه‌کاری‌ها کمک زیادی به انتخاب شال مناسب برای خانه شما خواهد کرد. نکات زیر، خلاصه صحبت‌هایمان تا کنون است:

معیار انتخاب طرح و رنگ محصول شال باری مبل، ارتباط تنگاتنگی با سلیقه کاربرد آن دارد.

سلیقه و علاقه و سبک مبلمان خود را در درجه اولویت قرار دهید. گاهی استفاده از شال‌‌های طرحدار و فانتزی روی مبل‌های ساده و شال‌های ساده و متضاد روی مبل کلاسیک، انقلابی در شیک و منحصر به فرد بودن خانه شما تلقی خواهد شد.

طول و عرض شال مبل را در انتخاب خود بررسی کنید:

به اندازه مبل، تختخواب یا حتی پافی که شال مبل را برای آن تهیه می‌کنید، توجه داشته باشید. سعی کنید قبل از خرید با انداختن پارچه‌ای روی مبل، تاثیر اندازه شال مبل بافتنی را شبیه‌سازی کنید.

در بلاگ نامیرا بیشتر بخوانید: چیدمان مبل و میزناهارخوری

جنس شال مبل، این آیتم دکوراتیو را حتما مدنظر قرار دهید.

برای صرفه جویی در هزینه‌های بعدی، این آیتم تزیینی را از بهترین کیفیت انتخاب نمایید.

به وزن و کاربری شال مبل دقت کنید.

بعد تزیینی شال انتخابی، برایتان مهم است؟ یا شال به عنوان روانداز شما هنگام خواب یا دراز کشیدن روی مبل عمل می‌کند؟ توجه به این دو معیار در انتخاب شال با وزن سبک یا سنگین و هم‌چنین جنس آن کمک خواهد کرد.

قیمت شال با توجه به نیاز و  بودجه شما متغیر است.

قیمت شال می‌تواند از قیمت‌های پایین مثلا صد هزار تومان شروع شده و تا چند صد هزار یا میلیون تومان گران شود. دوام جنس و کیفیت را فدای قیمت نکنید. با نگاهی به جیب مبارک، شال مبل مناسب خود را بخرید. حتی یاد گرفتن کمی بافتنی و خریدن کلاف نخ نیز می‌تواند راهکاری برای داشتن  شالی مبلی خاص و گرم اما مقرون به صرفه باشد.

زیبایی خانه نقش بسیار مهمی در حفظ نشاط و سرزندگی اهالی خانه دارد. هرچه بیشتر در انتخاب آیتم‌های طراحی داخلی خود دقت نمایید، تاثیر مثبت آن را بیشتر در شادابی، راحتی افراد خانواده و مهمانان خود مشاهده خواهید کرد. ما در این مطلب در صدد بودیم شال مبلمان را مورد بررسی قرار دهیم. این عنصر تزیینی با قیمت مطلوب می‌تواند تغییر و تنوع را به خانه شما وارد کند. حتی شما می‌توانید با نگاهی به ژورنال‌‌ها و اینترنت، ایده‌ برای شال مبل خود داشته باشید. سپس با صرف هزینه‌ای کم، چیدمان خانه خود را با تهیه شال مبل، لوکس‌تر و خاص‌تر نمایید.