ویژگی های تخت خواب استاندارد با ابعاد مناسب چیست

شما یک سوم زندگی خود را در خواب می‌گذرانید، بنابراین درک این‌که چه چیزی برای انتخاب یک تخت جدید مهم است، از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. تخت نادرست می‌تواند منجر به درد عضلات، کمر درد و… شود و مهم آن‌که و بدیهی است که کم‌خوابی را به همراه خواهد داشت.
بنابراین، توصیه‌های ما را در مورد یافتن بهترین نوع تخت خواب برای خانه و نیازهای خود، بررسی کنید. انتخاب یک تخت خواب بیش‌از آن‌که به‌نظر می‌رسد، ساده است؛ تنها کافی است ویژگی‌های یک تخت خواب استاندارد را مد نظر داشته باشید و با بررسی ارتفاع تخت خواب و اندازه کفی تخت خواب بهترین نمونه را انتخاب کنید. در این مطلب تمام آن‌چه را که باید از ویژگی تخت خواب استاندارد انتظار داشت را بررسی خواهیم کرد.

ویژگی های مهم تخت خواب استاندارد

برای خواب راحت، به دنبال تخت خواب استاندارد بروید؛ این توصیه‌ای است که بسیاری از روان‌شناسان برای درمان کم‌خوابی و بدخوابی به افراد پیش‌نهاد می‌کنند. هرچند تنوع تخت خواب بسیار بالا است و باید متناسب با دکوراسیون اتاق خواب خریداری شود، اما بی‌توجهی به ویژگی تخت خواب استاندارد، تنها به ضرر شما تمام خواهد شد. در ادامه ویژگی‌هایی که باید در زمان انتخاب تخت خواب درنظر داشته باشید، بیان خواهیم کرد.

• ارتفاع تخت خواب

یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، گردش مناسب هوا در تخت خواب است تا در گرمای تابستان، تخت خواب شما به محلی برای رشد میکرو‌ب‌ها تبدیل نشود. به این منظور باید به ارتفاع تخت توجه داشته باشید تا به‌درستی گردش هوا انجام شود. در ادامه این ویژگی تخت خواب مناسب را بررسی خواهیم کرد.

• رنگ تخت خواب

انتخاب رنگ تخت شما، بالاتر از هماهنگی دکوراسیون و سلیقه شما قرار دارد؛ چراکه باید روانشناسی رنگ را هم برای خلق محیطی آرام و خوابی راحت مد نظر قرار دهید. بااین‌حال نمی‌تواند اهمیت سلیقه و دکوراسیون را نادیده گرفت و این مورد در هر فردی متفاوت خواهد بود.
درصورتی‌که تخت خواب برای فرد مسن خریداری می‌شود، بهتر است رنگ‌های تیره را مد نظر قرار دهید و برای تخت خواب اتاق کودک و نوجوان، بهترین انتخاب، رنگ‌های شاد و پرانرژی است.

• تاج تخت خواب

دیگر ویژگی تخت خواب مناسب، توجه به تاج آن در زمان خرید است. این یکی از عوامل مهم در انتخاب مدل و سبک تخت خواب به‌حساب می‌آید و در انواع متفاوتی یافت می‌شود. بااین‌حال علاوه‌بر زیبایی و مدل باید به حالت استاندارد و راحتی آن هم توجه داشته باشید؛ چراکه گاها پیش می‌آید به تاج تخت تکیه دهید و دراین‌حال اگر استاندارد نباشد، موجب درد کمر و گردن خواهد شد.

• پایه تخت خواب

استحکام پایه طراحی‌شده برای تخت خواب، گزینه بسیار مهمی است؛ چراکه باید بتوان وزن تشک و همچنین وزن شما را بدون کم‌ترین کاستی، خم‌شدگی و ترک‌خوردگی تحمل کند.

• کفی تخت خواب

سوال آن است که کفی تخت خواب باید جک داشته باشد یا خیر. کفی با جک دیگر نیازی به به‌کاربردن پایه نخواهد داشت و همچنین دسترسی به زیر تخت خواب هم آسان‌تر خواهد شد. بنابراین از جمله ویژگی تخت خواب استاندار، توجه به کفی جک‌دار تخت است.

• سهولت جابه‌جایی تخت خواب

یک نقطه قوت بسیار مهم، قابلیت جابه‌جایی آسان تخت خواب است. اگر مستاجر هستید، توجه به این موضوع اهمیت دوچندانی پیدا خواهد کرد؛ درست است که اغلب اجزا تخت از یکدیگر جدا خواهند شد، بااین‌حال توجه به وزن کم و سهولت جابه‌جایی در زمان خرید، می‌تواند مزایای بسیاری را برای شما فراهم کند.

تختخواب راحت و سبکمتریال ساخت تخت خواب استاندارد

یک عامل پراهمیت در زمان انتخاب تخت خواب، بررسی جنس و متریال به‌کاررفته در ساخت آن است. اغلب در ساخت تخت خواب شاهد استفاده از چوب، فلز، ام‌دی‌اف و ملامینه خواهید بود که گاها ممکن است در مواردی از ترکیب چند متریال بهره‌مند شوند.
توجه داشته باشید زمانی که از چوب برای ساخت تخت خواب استفاده می‌شود، برای جلای آن از چندین روغن استفاده خواهد شد که ممکن است بوی نامطبوعی برای فضای اتاق خواب شما ایجاد کند و در شرایط بدتر ممکن است سبب بروز حساسیت‌های تنفسی شود. بنابراین توجه کنید که چارچوب تخت بوی مناسبی داشته باشد.
همچنین درصورت تصمیم به خرید تخت خوابی فلزی، به‌خصوص برای نوجوان و کودکان، باید توجه کنید که لبه‌ها به‌خوبی صیقلی داده شده باشند؛ چراکه درصورت تیز بودن لبه تخت خواب، خطرهای بسیاری برای فرزند شما ایجاد خواهد شد. همچنین ممکن است به‌دوراز صدمه جانی، پتو، ملحفه، بالش و لباس‌های شما را هم پار کند. بنابراین در زمان خرید تخت فلزی توجه به لبه‌های مناسب نکته حائز اهمیتی است.

ارتفاع تخت خواب استاندارد

خرید تختی با ظاهری شکیل و زیبا می‌تواند در تامین آرامش شما و زیبایی محیط اتاق خواب نقش به‌سزایی را بازی کند؛ اما نه درحالی‌که استانداردهای لازم رعایت نشده‌اند و ویژگی تخت خواب استاندارد را مد نظر قرار نداده‌اید. هدف از خرید تخت خواب، تامین آرامش و راحتی جسم و روح شما در زمان خواب است، پس اگر متناسب با استانداردهای لازم انجام نشود، چگونه هدف خود را به پایان برساند.
عامل مهم در تکمیل ویژگی تخت خواب استاندارد، ارتفاع تخت خواب است که پیش‌از این به آن اشاره کرده‌ایم، بااین‌حال اهمیت بالای این موضوع سبب شده است تا مجددا مقیاس مناسب آن را مورد بررسی قرار دهیم.
در زمان انتخاب ارتفاع تخت خواب، توجه کنید در حین نشستن و برخاستن، زانو شما تحت فشار قرار خواهد گرفت یا خیر. کوتاهی ارتفاع تخت خواب فشار بالاتری را بر زانو و کمر شما وارد خواهد کرد و تخت خواب با ارتفاع زیاد هم خطر سقوط شما را افزایش خواهد داد.
در این میان سلیقه شما هم نقش موثری خواهد داشت و ممکن است فرد به تخت خواب با ارتفاع زیاد یا کم علاقه‌مند باشد. توجه داشته باشید که ویژگی استاندارد تخت خواب را در اولویت انتخاب خود قرار دهید و سپس سلیقه و علایق خود را دخیل کنید تا هرگز با ضرری برای جسم خود مواجه نشوید.

تختخواب جدیدابعداد استاندارد یک تخت خواب

باید اطمینان حاصل کنید که طول و عرض تخت خواب شما با تشک آن مطابقت داشته باشد. این‌که چه اندازه تخت و تشک برای شما مناسب است به چند مورد بستگی دارد، مانند فضای اتاقی که در آن قرار می‌گیرد و تعداد افرادی که روی آن استراحت می‌کنند.
هنگام خرید یک تخت جدید، باید مطمئن شوید که به‌راحتی در اتاق شما قرار می‌گیرد، بنابراین باید بدانید که کدام نوع از تخت‌ها و چارچوب‌های آن را می‌توان در فضای اتاق خواب شما به خوبی جای داد و دکوراسیون کرد.
خرید تخت نوزاد باید با توجه به قد و سن آن انجام شود، بااین‌حال ابعاد آن بسیار کوچک است و به‌راحتی در اتاق خواب شما جای خواهد گرفت. در سایز بزرگ‌تر، تخت‌های تک نفره هستند که با سایزهای متفاوتی ارائه خواهند شد و شما بسته به سلیقه و نیاز، می‌توانید سایزهای متفاوت را براساس ویژگی تخت خواب استاندارد تهیه کنید. برای افراد با قدی بلند یا وزنی بالا، تخت‌های دوقلو (یک و نیم نفره) را پیش‌نهاد می‌دهیم؛ این سری تخت‌ها ابعاد بزرگ‌تری نسبت به نمونه‌های تک نفره دارند، اما به بزرگی تخت‌های دو نفره هم نمی‌رسند.
برای خرید تخت‌های دونفره هم گستره انتخاب بسیار است و می‌توانید اندازه‌های معمول یا بزرگ‌تر را متناسب با نیاز و فضای اتاق‌خواب‌تان انتخاب کنید. در زیر جدولی از ابعاد استاندارد تخت‌ها آورده شده است:

نوع تخت فوق بزرگ بزرگ دونفره دونفره کوچک تک نفره تک نفره کوچک کودک نوزاد
ابعاد طول و عرض (cm) 180*200 150*200 135*190 120*190 90*190 75*190 70*140 60*120

تختخواب جا دار و کشو دار
سخن آخر

هنگامی‌که در مورد اندازه تخت خواب جدید خود تصمیم گرفتید، قدم بعدی شما انتخاب چارچوب مناسب تخت است. چه برای درک انواع مختلف تخت‌خواب‌های موجود به کمک نیاز داشته باشید یا درباره کدام ویژگی استاندارد تخت خواب کنجکاو باشید، راهنمای مفید ما به شما کمک می‌کند تصمیم درستی بگیرید.
در انتخاب تخت خواب باید به نکات زیادی توجه کرد. دوام، ارتفاع تخت خواب و اندازه کفی تخت خواب در صدر لیست بسیاری از خریداران قرار دارد. طراحی هم به همان اندازه مهم است، به‌خصوص زمانی‌که تخت نقطه عطف در اتاق خواب شما باشد.
تخت‌خواب‌ها یکی از مهم‌ترین اثاثیه‌های خانه هستند، مردم تقریبا یک سوم عمر خود را در آن می‌گذرانند. هیچ چیز بیشتر از خواب بر عملکرد روزانه شما تاثیر نمی‌گذارد و همه می‌دانید که عملکرد خوب در طول روز پس‌از یک شب بی‌قرار چقدر می‌تواند دشوار باشد.
قبل‌از این‌که برای خرید تخت خواب عجله کنید، مطمئن شوید که ابتدا برای انتخاب تخت خواب مناسب، کمی زمان گذاشته‌اید و پس‌از آن صفحه مربوطه در سایت را مشاهده و خرید خود را نهایی کنید.