بهترین روش چیدمان و تزیین میز نهار خوری

سفره و میز ناهارخوری ایرانی همیشه نماد برکت و مهربانی بوده است. همه اعضای خانواده و مهمانان دور این میز ناهارخوری جمع می‌شوند و علاوه بر صرف غذا، از صحبت کردن با یکدیگر لذت می‌برند. پس می‌توان گفت این میز می‌تواند نقش مهمی در تامین غذای روح و جسم افراد داشته باشد. بانوان کدبانوی ایرانی معمولا این سفره را تزیین می‌کنند که هرچه بیشتر، نما و جذابیت ظاهری آن باب دل افراد دور میز شده و لحظات با هم بودن را بیش از پیش زیبا کنند. ما در این مقاله اصول و ایده‌هایی برای تزیین میز ناهارخوری خانه شما آماده کرده‌ایم. اگر همه ایده‌های چیدمان میزناهارخوری خود را رو کرده‌اید و دنبال ایده جدیدی هستید که با خلاقیت خود دوباره اعضای خانواده خود را غافلگیر کنید، این مطلب را از دست ندهید.

تزیین میز ناهارخوری شیشه‌ای

قبل از این‌که درباره ایده‌های دکوراسیون میز ناهارخوری صحبت کنیم، بهتر است بدانید که سبک دکوراسیون این میز باید در تطابق با سبک کلی چیدمان منزلتان انتخاب شود. بعد از انتخاب سبک کلی میز باید به ریزه‌کاری هایی نیز دقت کرد. به عنوان مثال شکل میز ناهارخوری و تعداد نفراتی که دور میز می نشینند، در دکوراسیون میز تفاوت‌‌هایی ایجاد می‌کند.( همین کافی است که بگوییم تزیین میز ناهارخوری گرد یا مربع فرق دارد).

شاید از خود بپرسید اگر  هنر دکوراسیون داخلی این قدر ظرافت دارد، چگونه به تزیین میز ناهارخوری 8 نفره خانه خود بپردازم؟ جواب ما به شما در قالب این راهنمای مدل تزیین میز ناهارخوری گنجانده شده است. از بین ایده‌های زیر و بهره گرفتن از خلاقیت  و سلیقه خود می‌توانید میز ناهارخوری بسیار شیک و زیبایی را بچنید؛  به طوری که اشتهای همه افراد دور میز را تحریک شده و اصلا کسی دلش نخواهد از پشت میز بلند شود.

تزیین میز ناهارخوری شیشه‌ای بسیار هیجان انگیز است؛ زیرا این میز به دلیل سطح خود، از قابلیت تزیین هر دو سطح میز برخوردار است. انعکاس ظروف و آیتم‌های دکوری روی میز از یک سو و تزیین زیر میز شیشه ای با وسایلی نظیر آیتم‌های آنتیک، دست شما را برای چیدمان میز غذاخوری شیشه‌ای باز می‌کند. شما می‌توانید زیر این میز ریسه چراغ رنگی داشته باشید.صدف یا توتیا، تراریوم، آثار هنری حرفه ای حتی نقاشی کودک دلبندتان  را در زیر میز شیشه‌ای قرار دهید.

چیدمان میز ناهارخوری فانتزی

 

میز ناهارخوری فانتزی

 

کسانی که تزیین میزناهاخوری فانتزی  را می‌پسندند، از خلاقیت بالایی برخوردارند. این افراد از همه آیتم‌های در دسترس می‌توانند استفاده کرده و محیط را فانتزی و بی مثل و مانند کنند. به عنوان مثال، استفاده از میوه‌ها یا آیتم‌های هر فصل روی میز می‌تواند حسی جالب و مفرح را به افراد هدیه کند. به صحنه‌ای فکر کنید که در روز پاییزی به خانه دوست خود رفته‌اید و می بینید که او در تزیین میز ناهارخوری فانتزی خود از کدو حلوایی ، خرمالو، کاج و تکه چوب‌های خشک شده استفاده کرده است. چقدر این میز برای شما خاطره‌انگیز، گرم و صمیمی خواهد بود!

گاهی می‌توانید به صندوقچه مادربزرگ خود سری بزنید و بعضی از ظروف مسی، جام‌های نقره‌ای و کریستال او را برای تزیین میز ناهارخوری فانتزی خود به خانه بیاورید. ترکیب این عناصر در کنار هم در عین فانتزی بودن فوق اعلاده خواهد بود و نمای بیار مدرن و شیکی را به خانه شما می‌بخشد.

چیدمان میز ناهارخوری ساده

 

میزناهارخوری ساده

 

همیشه که نباید اکسسوری‌های گرانقیمت یا لوکس برای منزل و میزناهارخوری تهیه کرد. طرفداران ” زیبایی در سادگی است” هم کم نیستند. این افراد  می‌توانند در چیدمان میز ناهارخوری ساده خود، از آیتم‌های زیر استفاده کرده و با خلاقیت و حس زیباشناسی خود، آراستگی و پیراستگی را در کنار هم به میز ناهارخوری خود ببخشند:

  • قلمه کوچکی از یک گلدان گل که در گلخانه خود دارند.
  • کمی چوب و حصیری که از دل طبیعت خودشان به همراه آورده‌اند.
  • ساخت ظروف زیبا با آیتم‌های دورریختی آشپزخانه نظیر ظروف مربا+ هنر و خلاقیت دست
  • چند تا گلدان ساده و بشقاب سفالی

تزیین میزناهارخوری لاکچری

 

میزناهارخوری لاکچری

 

انتخاب آیتم دکوراتیو برای تزیین میز ناهارخوری کاملا به سلیقه و بودجه شما وابسته است. اما لامز است که میزناهارخوری با همه المان‌ها و عناصر و مبلمان مجاور خود هماهنگ باشد. پس اگر خانه شما لاکچری و دارای دیزاین‌های کلاسیک است، در تزیین میز خود می‌توانید از الگوهای زیر تبعیت کنید:

  • استفاده از رومیزی یا رانر شیک و از جنس اعلی نظیر ابریشم یا حتی هنرهای دست می‌تواند میز شما را از سادگی خارج کرده و حس لوکس و زرق و برق را به محیط القا کند. همچنین استفاده از رومیزی از خط و خش روی میز یا کثیفی آن جلوگیری خواهد کرد.  روش دیگری نیز با استفاده از دو رانر در دو طرف میز است.در این روش باید عناصر تزیینی را در فضای خالی بین رانرها قرار دهید.
  • به چیدمان مناسب کارد، قاشق و چنگال، گل و سایر عناصر تزیینی دقت کنید تا مهمان شما احساس راحتی داشته و به صرف غذا ترغیب شود.
  • رنگ طلایی همیشه یادآور تم سلطنتی و کلاسیک و زرق و برق است. با استفاده از این رنگ در پایه‌های شمع، اکسسوری‌های روی میز، یراق‌های رانر و رومیزی، ظروف روی میز به به آن جلوه لاکچری ببخشید.
  • در انتخاب رنگ فضای ناهارخوری شیک و مدرن خانه خود، بهتر است از دو یا نهایتا سه رنگ متفاوت استفاده کنید.مثلا یکی از این سه رنگ می‌تواند رنگ قرمز یا آبی درباری بسته به رنگ کلی مبلمان منزلتان باشد.

تزیین میز ناهارخوری با شمعدان

 

استفاده در شمع در چیدمان میز ناهارخوری، می‌تواند میز شما را رویایی و خاص و شیک جلوه نماید. شمع‌های استوانه‌ای با ابعاد مختلف در قسمت‌های گوناگون میز، گوی‌های رنگی یا کریستالی که به صورت هنری روی میز قرار داده شده، می‌توانند زیبایی میز را دو چندان کنند.

استفاده از  شمعدان های پایه‌‌ بلند برای شمع‌های باریک در اطراف میز، ایده خوبی است که میز را هرچه باشکوه‌تر و صرف غذا را رویایی‌تر نشان دهد.

تزیین میز ناهارخوری با گلدان و گل

 

میزناهارخوری با گل و گلدان 2

 

ایده زیبای گذاشتن گل و گیاه و گلدان روی میز، طراوت و شادابی و سرزندگی را به همراه دارد. این گلدان چه مصنوعی یا طبیعی به راحتی میز شما را از سایر اکسسوری‌ها بی نیاز کرده و جلوه بسیار باطراوت و خوش‌رنگ و نمایی را به میز ناهارخوری شما می‌بخشد. می‌توانید با توجه به تعداد میز، تعداد گلدان‌ها را تعیین کنید. گلدان‌های شیشه‌ای ، سفالی یا هر گلدان دکوری یا کروی می‌توانند مرکز توجه میز باشند. برای تزیین میز ناهار خوری عروس، استفاده از گل لاله یا رز به رمانتیک کردن فضا و عاشقانه کردن لحظات صرف غذایتان کمک بسیاری خواهد کرد.

استفاده از بانکه در تزیین میز ناهارخوری

 

بانکه در تزیین میز ناهارخوری

 

شاید ظروف شیشه‌ای در اشکال جذاب را روی میزهای ناهارخوری دیده باشید. حتما این میزهای غذاخوری ساده توجه شما را جلب کرده‌اند. این ظروف با عنوان بانکه برای نگه داری مواد غذایی و مایعات یا گاه به عنوان اکسسوری در دکوراسیون استفاده می‌شوند.  این آیتم‌های دکوری می‌توانند در اشکال یا سایزهای مختلف با محتواهای گوناگون، دکور خوبی را به میز ناهارخوری شما ببخشند. نورپردازی هم در زیباسازی میزهای تزیین شده با بانکه غوغا خواهد کرد.

در طول این مطلب، انواع ایده‌های مختلف را برای تزیین میزناهارخوری مورد بررسی قرار دادیم. نیازی به صرف هزینه‌های بالا نیست، این اصول اولیه چیدمان به همراه سلیقه و روحیه لطیف‌تان، میز ناهارخوری شما هرچه باشد، را بسیار فوق‌العاده یا رویایی خواهد ساخت. پس دست به کار شوید و زیبایی بیافرینید! حال این کار چه تزیین میز ناهارخوری ساده دو نفره چه تزیین میز ناهارخوری 8 نفره باشد، شما آن را به میزی مملو از آرامش و حس شیکی و زندگی تبدیل خواهید کرد.