چیدمان مبل و میز غذاخوری در پذیرایی مستطیل

امروزه با رواج آپارتمان‌نشینی و کوچک‌تر شدن خانه‌ها، استفاده بهینه از فضای خانه اهمیت خاصی پیدا کرده است. مبلمان و میز ناهار خوری از المان‌های مهمی هستند که در دکوراسیون اکثر خانه‌ها دیده می‌شوند. این دو مبلمان بیش از عناصر دیگر به چشم می‌آیند و نسبتا جاگیر هستند، به همین خاطر چیدمان مبل و میزناهارخوری از اهمیت بالایی در دکوراسیون خانه‌ها برخوردار است.

 

نحوه چیدمان انواع مبل با میز ناهارخوری

بعضی خانه‌ها رفت و آمد زیادی دارند و بیشتر مهمانی‌هایشان با پذیرایی همراه است، بنابراین ضرورت دارد که در چیدمان مبل و ناهارخوری، فضای بیشتری را به میز غذاخوری اختصاص دهند. برعکس در برخی خانه‌ها نیز، دورهمی‌های خانوادگی شبانه و نگاه کردن به تلویزیون و … پررنگ تر است. بنابراین باید این موقعیت و آزادی فضای تردد در این فضا را مدنظر قرار داد. با توجه به این تنوع موقعیت‌ها، شاید شما به فکر فرو روید که بهترین چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیست؟ این چیدمان چه اصول و نکاتی دارد ؟ در این مقاله در صدد هستیم که نحوه چیدمان مبلمان کلاسیک و میزناهارخوری را مطرح کنیم. در انتها شما می‌توانید به راحتی با رعایت نکات چیدمان مبل و میزناهارخوری و با کمک گرفتن از ذوق و سلیقه خود،  جلوه شیک و زیبایی را به منزل خود ببخشید. پس با ما همراه باشید.

نحوه چیدمان انواع مبل با میز ناهارخوری

همان طور که در مطالب قبلی گفتیم، مبل‌های مختلف در سه دسته اصلی زیر جای می‌‌گیرند:

 • مبل کلاسیک
 • مبل راحتی
 • مبل سلطنتی

هر یک از این مبل‌ها، خصوصیات خاص خود را دارند. اگر بخواهیم خلاصه بگوییم، مبل کلاسیک، مبلی رسمی و اشرافی‌تر و پر زرق برق‌تر در مقایسه با مبل راحتی یا مدرن است. مبل راحتی، همان‌طور که از نامش پیداست، مبلی که از جلوه و طمطراق مبل کلاسیک دور بوده و رو به سبک‌های مینیمال دارد. در این نوع سبک، راحتی و سادگی در عین زیبایی حرف اول را می‌زند. مبل سلطنتی نیز یک پله بالاتر از مبل کلاسیک، نماد شکوه و لوکس بودن است و جلوه شاهانه را تداعی می‌کند. هریک از این انواع مبلمان، سبک دکوراسیون خاص خود را دارند. ناگفته پیداست که در هر یک از چیدمان میز ناهار خوری و مبلمان جایگاه خاصی دارد که در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 

چیدمان مبل راحتی

چیدمان مبل راحتی و میز غذاخوری

چیدمان مبل سلطنتی و راحتی مناسب مینیمالگرایانی است که در خانه‌های کوچک امروزی زندگی می‌کنند. این افراد راحتی را به هر زرق و برقی ترجیح داده‌اند. شما می‌توانید با رعایت اصول زیر چیدمان مبلمان راحتی و میزناهارخوری را در عین سادگی و زیبایی تجربه نمایید:

 • اغلب طرفداران ایرانی مبل راحتی، در خانه‌های جزیره‌ای زندگی کنند. در این سبک، یک میزناهارخوری گرد، ساده و لوکس، عنصر مهم دکوراسیون آشپزخانه است. این میز مشرف به اتاق نشیمن بوده و تاثیر چشمگیری بر دکوراسیون مبل و میز ناهار خوری دارد.
 • در چیدمان مبل راحتی و میزناهارخوری، تم‌های رنگی نقش مهمی دارند. بهتر است از رنگ‌های خاص یا تناژ رنگی تیره و روشن کنارهم استفاده کنید. البته انتخاب رنگ به سلیقه شخصی‌تان بستگی دارد. تضاد رنگی این سبک، زیباتر شدن دکور میز ناهار خوری را به همراه دارد.
 • در بین انواع مختلف مبل راحتی، انتخاب مبل L برای ایجاد فضای رفت وآمد به آشپزخانه، انتخاب خوبی است. این نوع مبل فضای کمتری را اشغال می‌کند؛ در نتیجه شما می‌توانید تعداد صندلی بیشتری را دور میز ناهارخوری قرار دهید. می‌توان میز ناهارخوری را نیز روبه روی آشپزخانه گذاشت تا وسایل پذیرایی روی آن قرار گیرند.
 • پارتیشن‌های چوبی، آباژورهای سقفی و قاب عکس‌های مینیمال نیز می‌توانند به زیبایی بصری دکوراسیون مدرن و راحتی بیفزایند. پارتیشن‌های چوبی فضاهای خصوصی‌تری ایجاد کرده و امکان استفاده بهینه از فضای نشیمن را در پی دارند.

در بلاگ نامیرا بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب رنگ مبل

چیدمان مبل کلاسیک و میز غذاخوری

شکوه  خانه دارای  مبلمان کلاسیک، نگاه  و توجه هر فردی را  به خود جلب می‌کند. مبلمان و میزناهارخوری کلاسیک از ظرافت و اصالت هنری خاصی برخوردارند. تمرکز هنر این نوع مبلمان در ظرافت و دقت منبت‌کاری‌هایشان نهفته است. چیدمان مبلمان و میز ناهارخوری کلاسیک معمولا به فضاهایی وسیع و خانه‌‌‌هایی با مساحت بالا نیاز دارد که جلال خود را به تصویر بکشد.

 

چیدمان مبل و ناهارخوری در پذیرایی

یکی از چالش‌های افرادی که به سبک کلاسیک علاقه دارند، چیدمان مبل و میزناهارخوری است. این نوع مبلمان فضای بیشتری اشغال می‌کنند.بنابراین:

 • چیدمان مبل و میزناهارخوری کلاسیک را در فضایی انجام دهید که دور تا دور فضای آزاد برای رفت و آمد داشته باشد.
 • اگر فضای کافی در منزل خود ندارید ولی همچنان دلتان برای چیدمان مبل و ناهارخوری کلاسیک کنار هم غنج می‌رود، می‌توانید یک طرف میزناهارخوری را به دیوار بچسبانید. سپس در مهمانی‌‌های خود، مبلمان و میزناهارخوری را کمی جابه جا کنید.
 • از گذاشتن ویترین و کنسول نزدیک میزناهارخوری دوری کنید.
 • اندازه و تعداد صندلی‌های میزناهارخوری با توجه به فضای خانه‌تان و تعداد اعضای خانواده و مهمانانتان بستگی دارد. اگر خانه‌تان بزرگ است، مبلمان و میزناهارخوری 8 یا 12 نفره انتخاب کنید؛ در غیراین صورت با انتخاب میزو مبلمان 6 نفره، با یک تیر دو هدف بزنید: حفظ سبک کلاسیک در فضای محدود!
 • نکته آخر این‌که اگر در چیدمان مبل و ناهارخوری کلاسیک خانه خود، بیشتر به وسایل و لوازم چوبی توجه داشته‌اید، تونالیته رنگی این مبلمان و میز را در مایه رنگ چوب انتخاب کنید تا هارمونی و تناسب رنگی مبلمان نیز به زیبایی محیط بیافزاید. پیشنهاد ما به شما رنگ‌های کرم، نسکافه‌ای، قهوه‌ای، شتری و شکلاتی و حتی طلایی باشکوه است.
 • در چیدمان مبلمان و میزناهاخوری، رنگ دیوارها و اکسسوری‌ها نیز اهمیت دارند. طراحان دکوراسیون داخلی مبلمان نامیرا انتخاب رنگ‌های نقره‌ای و طلایی و اکسسوری‌های استیل، نقره‌ای، شیشه‌ای را پیشنهاد می‌کنند.

چیدمان مبل سلطنتی با میز ناهارخوری

چیدمان مبل سلطنتی و میز غذاخوریمبلمان سلطنتی، انتخاب عالی برای خانه‌ها و سالن‌های پذیرایی متراژ بالاست. در این فضا در کنار مبل سلطنتی، می‌توان با استفاده از میزهای غذاخوری فاخر، وسایل تزیینی لوکس و سنگین، لوسترهای بزرگ و پرزرق و برق بر شکوه و زرق و برق محیط افزود. طراحی پر زرق و برق و پر از منبت کاری های بر روی صندلی و میز از ویژگی های اصلی  ست غذاخوری سبک سلطنتی است.

رعایت نکات زیر می‌تواند به چیدمان میز ناهار خوری سلطنتی و مبلمان کمک شایانی کند:

 • سالن‌های پذیرایی بزرگ که جایگاه مهمانی‌ها و مناسبت‌های مختلف هستند، با مبل‌های سلطنتی بسیار شیک خواهند شد. در این محیط بهتر است که مبل سلطنتی و میزناهاخوری از همخوانی و هارمونی رنگی برخوردار شوند. این تناسب و یکپارچگی حس پانهادن به قصری را القا می‌کنند که در آن، نظم و زیبایی با تقارن همراه شده است.
 • چیدمان مبل سلطنتی و میز ناهاخوری به صورت تفکیک شده و با فاصله مناسب در منازل بزرگ، جلوه فوق العاده شیک و لوکسی به سالن پذیرایی می‌بخشد. مبل‌ها و میز ناهارخوری سلطنتی را باید به گونه‌ای در فضا قرار داد که رفت و آمد برای مهمان و میزبان دشوار نباشد. توصیه می‌شود زیاد فضای اطراف این نوع چیدمان مبل را شلوغ نکنید تا راه رفتن در اطراف آن برای شما آسان شود. ضمنا چیدمان مبل و میز ناهارخوری کنار هم در این سبک چندان ایده جذابی نیست.
 • آباژورها، بوفه‌ها و مجسمه‌های تزیینی لوکس دکوراسیون سلطنتی شما را در کنار میزناهارخوری و مبل سلطنتی تکمیل می‌کند. با این کار شما امضای شکوه شاهانه را پای دکوراسیون خود گذاشته‌اید.

حال که اصولی برای چیدمان مبلمان و میز ناهارخوری هر یک از سبک‌های دکوراسیون میز ناهار خوری ارائه کردیم، بهتر است کمی با چیدمان مبل و ناهار خوری در پذیرایی آشنا شویم. زیرا این مدل پذیرایی مستطیل شکل در ساختمان‌سازی‌های کنونی بیش از سایر مدلها رواج دارد.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری در پذیرایی مستطیل شکل

در این مدل سالن‌های پذیرایی، معمولا دست شما در چیدمان باز است؛ با رعایت نکاتی درباره چیدمان مبلمان و میزناهارخوری  می‌توانید بر جلوه‌گری سلیقه‌تان در محیط تمرکز بیشتری داشته باشید.

 • در یک الگوی معروف در سالن‌های مستطیلی، در ذهن خود پذیرایی را به دو مربع تقسیم کنید. یک قسمت به مبلمان و قسمت دیگر به میزناهارخوری اختصاص می‌یابد. البته گاهی اگر فضا کمی محدود است یا شما ایده خاصی دارید، می‌توانید این دو بخش را به یکدیگر ارتباط داده یا به صورت مجزا بچینید. در الگوی دیگر نیز سالن به صورت واحد در نظر گرفته می‌شود. در این سبک بهتر است با یک تلویزیون یا میزناهارخوری، کانون توجه و نگاه افراد را به عناصر مبلمان جلب کرد.سپس مبل L شکل در سمت دیوار طولانی تر در این پذیرایی قرار دهید. حال در فضای مناسب و گسترده بین مبل و تلویزیون می‌توانید از میزناهارخوری گرد استفاده کنید که بر صمیمت محیط و ایجاد فضای لاکچری می افزاید.
 • در چیدمان سالن‌های مستطیلی، تمرکز خاصی روی مبلمان داشته باشید. مبلمان را به صورت گوشه‌ای قرار دهید تا تردد و رفت و آمد در فضای باز میسر شود. تعدادی از مبل‌ها را نیز به حالت عمود بر طول اتاق قرار دهید. برخی از مبل‌ها را نیز زاویه‌دار بچینید تا از حالت قطاری دیده شدن مبلمان جلوگیری شود.
 • یکی از راهکارهای مناسب برای جداسازی میزناهارخوری از فضای نشیمن، گذاشتن کاناپه در پشت میز و صندلی ناهارخوری است. البته اگر این الگو را انتخاب کنید، بهتر است که تم رنگی مبلمان و میز پذیرایی از یک نوع باشد که وحدت رنگ و هارمونی بصری و زیبایی محیط را حفظ کند.
 • فضای پشت مبلمان نزدیک به دیوار را طوری انتخاب کنید که فاصله اندکی با دیوار داشته باشد. به بیان دیگر، از چسباندن مبلمان به دیوار دوری کنید. این امر سبب می‌شود روح و انرژی محیط افزایش یافته و گذرگاه انرژی مناسبی برای فنگ شویی محیط صورت گیرد.

 

اصول ست کردن مبل و میزناهارخوری

اصول ست کردن مبل و میزناهارخوری

اصول ست کردن مبل و میزناهارخوری

در ست کردن مبلمان و میز ناهار خوری باید دقت کرد. اگر در این مساله دقت کافی نداشته باشید، نه تنها، زیبایی و همگونی مبلمان حفظ نخواهد شد؛ بلکه شاید با آوردن و چیدن مبلمان و میز به خانه، با صحنه ای شلوغ و نه چندان دلچسب روبه رو شوید که خستگی خرید را به تنتان باقی می‌گذارد!  اصول کلی ست کردن مبلمان و میز غذاخوری را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

خرید ست آماده مبل و میزناهارخوری

خرید ست آماده مبل و میزناهارخوری

خرید ست آماده مبل و میز ناهارخوری،  ساده‌ترین گزینه روی میز است! ولی شاید ست شما از خلاقیت و ایده‌های جذاب بهره چندانی نبرده باشد. به علاوه، فراموش نکنید که چون این ست‌های مبلمان به صورت سری‌‌وار تولید می‌شوند، پس طرح‌‌های خسته و تکراری در بین آن‌ها به وفور دیده می‌شود. اگر روحیه تنوع طلب دارید و همواره به دنبال مبل و اشیای منحصر به فرد هستید، دور این ست‌های آماده خط قرمز بکشید.

توجه به متراژ و فضای موجود برای مبلمان و میز ناهارخوری

آگاهی از فضای در دسترسی به شما در انتخاب سبک مبلمان و  ست یا نیم ست آن کمک می‌کند. بعد از این انتخاب،  شکل و اندازه میز ناهارخوری را انتخاب می‌کنید. میزهای ناهارخوری بسیار شکیل نامیرا به شکل‌های

 • مربع
 • مستطیل
 • دایره‌ای
 • بیضی

مناسب با هر نوع مبلمانی طراحی و تولید شده‌اند. شما می‌توانید میزهای ناهارخوری را نیز بسته به مساحت خانه و تعداد افراد، چهارنفره، شش، هشت یا دوازده نفره بخرید.

از رنگ‌های هماهنگ و پالت‌های رنگی در مبلمان و میزناهارخوری خود استفاده کنید.

 

اگر کمی روحیه جسوری دارید، پس نیازی نیست که مبلمان و میزناهاخوری‌تان از یک سبک تبعیت کند. هرچه سبک‌ها متنوع هم باشند، انتخاب رنگ مشابه می‌تواند، آن ها را همگون سازد. اگر درک خوبی از رنگ‌ها داشته باشید، به راحتی می‌توانید مبلمان و میزناهارخوری خود را ست کنید.

در ست کردن مدل‌‌های مختلف چیدمان مبل و میز غذاخوری، جنس پارچه‌ها را یکسان درنظر بگیرید.

اگر سبک ها متفاوت باشند، بهتر است بقیه ی فاکتورها در کنترل شما قرار بگیرند. این را بدانید که وجود دو یا چند سبک مختلف در دکوراسیون منزل تان به خودی خود یک شهامت بزرگ است که شما به خرج داده اید. مسلما در کنار داشتن چنین تمایز بزرگی، بهتر است فاکتورهای دیگر دکوراسیون را بیش تر کنترل کنید تا همه چیز از دست در نرود. برای مثال، جنس پارچه هایی که برای مبل ها، صندلی ها، کوسن ها و دیگر قسمت ها در نظر می گیرید، بهتر است یکسان باشد.

 

 

ایده برای ست کردن مبل و میزناهارخوری

 

ایده برای ست کردن مبل و میزناهارخوری

تاکنون کلیات و اصول مربوط به چیدمان مبل و میز ناهارخوری را مطرح کردیم، در انتها بهتر است به ایده‌‌هایی برای ست کردن مبل و میز ناهارخوری بپردازیم.این ایده‌ها تمامی ندارند؛ ما فقط چند نمونه را جهت دادن دید بهتر به شما خانم‌های خانه دار ارائه کرده‌ایم. با توجه به اصول چیدمان مبل سلطنتی که در بالا گفته شد، ایده‌های زیر، مراجعه به ژورنال‌های دکوراسیون داخلی و چاشنی سلیقه به راحتی می‌توانید به آرایشی برای مبلمان و میز غذاخوری خود برسید که زیبایی خانه شما را زبانزد خاص و عام کند:

با نورپردازی، فضای متفاوت ایجاد کنید:

در فضای نشیمن لوستر و در قسمت نهارخوری چند لامپ و چرنگ‌های هماهنگ و پالت‌های رنگی در مبلمان و میزناهارخوریراغ ساده آویزان کنید

از رنگ سفید به عنوان رنگ غالب استفاده کنید:

 

چیدمان میز ناهار خوری لوکسوقتی رنگ اصلی دکوراسیون منزل شما سفید باشد، منابع نورطبیعی مانند آفتاب و نور چراغها به خوبی منعکس می‌شوند. دیوار و کف و پرده‌های سفدی نیز فضا را دلباز و رویایی می‌کنند.حال برای رنگ‌های فرعی شما به راحتی می‌توانید به سراغ رنگ مورد علاقه خود بروید. اما یادتان باشد استفاده از دو سه رنگ کافی است.

چیدمان میز ناهارخوری گرد با مبلمان گرد:

 

میز غذاخوری گردایده ای جذاب و متفاوت برای دکوراسیون، استفاده کردن از میزهای گرد نهار خوری است. برای این منظور از یک فرش گرد نیز می‌تواند مکمل میز باشد.  قسمت بالای اتاق یک سرویس مبل راحتی گرد قرار دهید. این کار به شما یک دکوراسیون متفاوت را ارائه می‌دهد. با دیزاین لوستر در بالای مبل و میز نهارخوری به فضا جلوی بهتری می‌توانید بدهید.

در بلاگ نامیرا بیشتر بخوانید: راهنمای خرید میز ناهار خوری

چیدمان مبل و نهارخوری در فضای اتاق نشیمن

چیدمان مبل و نهارخوری در فضای اتاق نشیمن

اگر شما سرویس غذاخوری خود را در اتاق نشیمن قرار داده‌اید، هرچه فضای این میز و صندلی‌ها از آشپزخانه کمتر باشد، بهتر است. اگر هم خانه‌تان کوچک است، می‌توانید میز ناهارخوری را حذف و با تهیه صندلی اپن نامیرا، بهترین استفاده را از فضا در عین داشتنی سبکی مدرن و زیبا تجربه کنید. در مدل دیگر شما به راحتی می‌توانید مبل‌ها را به صورت نصفه رو به میز نهارخوری بچینید تا امکان گفتگو با اعضای خانواده در زمان چیدمان میز برای شما کار دشواری نباشد.

همه این موارد بسته به نظر شما فرق می‌کند.فقط کافی است کمی با ذهن باز چیدمان‌های مختلف مبلمان و میزناهارخوری را بررسی کرده و به بهترین سبک چیدمان مبلمان و میزناهارخوری مطلوب منزلتان دست یابید.