بررسی جایگاه مبلمان در شکل گیری فضا های مختلف یک هتل (قسمت دوم)

سه معیار اصلی انتخاب بهترین مبلمان برای یک هتل،جایگذاری صحیح،استایل و دوام است.

جایگذاری صحیح

به محض ورود مهمان از درب هتل،تجربه حسی او نسبت به هتل آغاز می شود.امروز انتظار می رود فضاهای عمومی در یک هتل به عنوان اتاق نشیمن، فضای انتظار و فضای ملاقات کاری مورد استفاده قرار گیرد.ایجاد کردن چنین فضا هایی در یک لابی فقط از طریق جایگذاری صحیح مبلمان امکان پذیر است.برای مثال قرار دادن یک مبل سکشنال بزرگ با پشتی کوتاه در مرکز لابی به نوعی از همه دعوت می کند بنشینند و لذت ببرند.قرار دادن میز بلند به همراه صندلی های بار در جایگاه پذیرش می تواند به مسافران تاجر حس شفافیت و در عین حال اطمینان از حفظ حریم خصوصی شان را بدهد،یا قرار دادن میز همگانی در رستوران هتل، نشانه ای از مشارکت و اجتماع است.

استایل

استایل مبلمان هتلی نه تنها در ایجاد فضا های نامبرده مفید است بلکه در تقویت هویت و شخصیت هتل تاثیر بسزایی دارد.یک صندلی wingback  پیامی را به مخاطب مخابره می کند و یک صندلی پایه فلزی کوتاه پیامی دیگر. مهم درک پیام و به کار بردن صحیح این مبلمان بر اساس هدف و مخاطب مورد نظر هتل است.تناسب ابعادی و سبکی قطعات مختلف مبلمان نسبت به یکدیگر در طراحی مبلمان یک هتل بسیار مهم و حیاتی است ، برای مثال تناسب ابعادی بین مبل ومیز کناری آن، به طوری که کاربر در حالت نشسته به راحتی بتواند از آن استفاده کند. به همین دلیل است که طراحان تقریبا همیشه به جای انتخاب مبلمان از خرده فروش ها، به طور اختصاصی برای هتل به طراحی مبلمان می پردازند.

دوام

مبلمان هتل سالانه توسط تعداد زیادی از مسافران مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین کیفیت مبلمان هتل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.این بدان معناست که مبلمان هتل می بایست طی سال های استفاده در برابر مقادیر زیادی از کشیدگی،ساییدگی و پارگی مقاوم باشند.مبلمان لابی یک هتل خوب می بایست بی عیب  و نقص  و کارآمد باشد و اساسا استفاده نشده به نظر برسد.این سطح از پاکیزگی و حالت تازگی است که به نوعی موجب موفقیت یک هتل می شود.

برای اطمینان از دوام  و ماندگاری مبل لابی در طول زمان، لازم است طراحان بدانند که هر یک از قطعات مبلمان چگونه ساخته می شود و فضایی که مبلمان در آن قرار دارد چگونه مورد استفاده قرار می گیرد.این اطلاعات به طراح کمک می کند تا در انتخاب نوع مواد،پارچه،رنگ و بافت ،بدرستی عمل نماید؛البته با رعایت تعادل بین زیبایی شناسی و دوام.

نویسنده:شیما علی پور